Podhalańska gmina apeluje do władz państwa ws. śmieci. Radni chcą m.in. wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe i puszki po napojach

Rada Gminy Nowy Targ przyjęła rezolucję ws. zmiany prawa w zakresie gospodarki odpadami. Samorząd postuluje m.in. wprowadzenie obowiązku przyjmowania przez np. sklepy butelek szklanych, plastikowych i puszek z napoi. - Wprowadzenie kaucji za zwrot opakowań spowoduje, że odpady nie będą wyrzucane do pojemników - uważają radni.
- Naszym zdaniem zmiany powinny iść w kierunku zatrzymania kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów ponoszonych przez mieszkańców – mówił na sesji przewodniczący Wiesław Parzygnat, który przedstawił projekt rezolucji skierowanej m.in. do parlamentarzystów i Rady Ministrów RP.

- Koszty jakie ponoszą mieszkańcy, w związku z zagospodarowaniem odpadów cały czas rosną. Samorząd przy obecnym stanie prawnym nie ma na to większego wpływu. Z drugiej strony odpowiada on za całość zadań związanych z ich odbiorem - wyjaśniał. Rada gminy apeluje o obniżenie stawek opłat za korzystanie ze środowiska. Opłaty te mają bezpośredni wpływ na podniesienie cen zagospodarowania odpadów. W naszym przypadku wysokość stawki za odbiór śmieci zbliża się do poziomu jeszcze akceptowalnego społecznie – czytamy w rezolucji.

Rada gminy apeluje też o nałożenie ustawowego obowiązku na przedsiębiorców przyjmowania odpadów typu butelki szklane, butelki plastikowe oraz puszki metalowe. - Na dzień dzisiejszy zasady obrotu butelkami szklanymi ustalają producenci i sprzedawcy tych produktów. Dla pozostałych odpadów typu butelki plastikowe i metalowe brak prawnych uregulowań w tym zakresie. W przypadku części butelek szklanych producenci i sprzedawcy ustalają kaucję , która następnie staje się elementem umowy sprzedaży między sprzedawcą a konsumentem. Rada gminy apeluje aby uregulowania w tym zakresie były odgórne, ustawowe i polegały na wprowadzeniu obowiązkowego, specjalnego oznakowania. Spowoduje to sytuację, że wszystkie odpady typu butelki szklane plastikowe i puszki będą przyjmowane za opłatą – przekonują radni. - Opłaty powinny pokryć koszty wytwarzania i recyklingu danego odpadu. Obecnie wszelkie opłaty za odpady są pokrywane z kieszeni konsumenta , a nie producenta, co prowadzi do niekontrolowanej ich produkcji. Wprowadzenie kaucji za zwrot opakowań spowoduje, że odpady nie będą wyrzucane do pojemników, bo zdecydowanej większości mieszkańców nie będzie się to opłacać. Efektem takiego działania będzie wzrost odzysku surowców wtórnych, a co za tym idzie – ograniczenie produkcji odpadów. A na tym z wielu oczywistych względów nam wszystkim zależy – kończą.

Rezolucja została przyjęta jednomyślnie.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.05.2020 15:03