"Tarcza dla samorządów" - 8 mln dla Nowego Targu, 4 mln dla Zakopanego

NOWY TARG. - Te pieniądze wzmocnią samorządy, by mogły realizować inwestycje już rozpoczęte lub planowane - mówi o Funduszu Inwestycji Samorządowych, będącym "Tarczą dla samorządów" senator Jan Hamerski. Z nowego programu rządowego do powiatu nowotarskiego trafić ma ponad 43,5 mln zł, do tatrzańskiego - blisko 13 mln.
Podczas konferencji prasowej poświęconej formom wsparcia dla gmin, powiatów i przedsiębiorców posłanka Anna Paluch i senator Jan Hamerski mówili o strumieniu pieniędzy jakie od 2019 roku płynęły do podhalańskich powiatów.

- To są miliardy, które rząd przekazał w ramach programu Rodzina 500+, Programu Dobry Start, 300+, czyli wsparcie dla uczniów, dla samorządów na rozbudowę lokalnej infrastruktury, nowe programy dotyczące Tarczy antykryzysowej, programy dla przedsiębiorstw głównie w formie bezzwrotnych pożyczek, Tarcza Banku Gospodarstwa Krajowego w formie gwarancji kredytów, postojowe - to wartość tego wsparcia to 100 mld zł - wyliczała parlamentarzystka. - Dobrze pomaga ten, kto szybko pomaga. Rozwiązania Tarczy antykryzysowej weszły w życie już 1 kwietnia. Są nowe wersje "tarczy". Wynika to z tego, że pomoc jest dostosowywana do potrzeb. do sytuacji. Przykładem są flisacy i forma pracy sezonowej, a także pomoc dla organizacji pożytku publicznego - dodała Anna Paluch.

Posługując się danymi z roku 2019, posłanka wyliczyła, że z samych programów 500+, 300+, 13 emerytura - do powiatu nowotarskiego trafiło 185 mln. Czarny Dunajec otrzymał 21 mln, Jabłonka 21 mln, gmina Nowy Targ 24,5 mln, a Miasto Nowy Targ prawie 28 mln zł. Łapsze Niżne i Krościenko po ok. 8 mln, Spytkowice 5 mln zł.

Przykładowo z Funduszu Dróg Samorządowych Miasto Nowy Targ otrzymało 8,7 mln, Szczawnica 942,5 tys, Czarny Dunajec 230 tys, Jabłonka 763 tys, Krościenko 502 tys, Lipnica 508 tys, Łapsze Niżne 844 tysiące, gmina Nowy Targ 1,4 mln, Ochotnica 600 tys, Raba Wyżna 650 tys, Rabka ponad 2 mln, a Szaflary ponad milion. - To jest bardzo istotna pomoc we wsparciu inwestycji samorządowych - podkreślała posłanka.

Co się tyczy pomocy dla przedsiębiorstw, do Nowego Targu trafiło w tym roku blisko 3 mln zł. (chodzi o program BGK, czyli pożyczki dla firm, które umarzane będą w 3/4 jeżeli firma nie zwolni pracowników). Przedsiębiorcy ze Szczawnicy otrzymali 745 tys., z Czarnego Dunajca - 100 tys, z Czorsztyna prawie 3 mln, z Ochotnicy 2 mln, z Rabki-Zdroju - 6,5 mln. Łączna pomoc z tego programu dla powiatu nowotarskiego to prawie 18 mln zł.

W sumie do powiatu nowotarskiego przekazano w ramach wszystkich programów 277 mln zł. Dodatkowo "postojowe" dla samozatrudnionych to kwota 10,6 mln zł z przeznaczeniem na utrzymanie 2 654 miejsc pracy.

W powiecie tatrzańskim z tytułu 500+ wypłacono 62 mln, na 300+ przekazano 2,3 mln, na dodatkowe emerytury - 12,8 mln, na Fundusz Dróg Samorządowych 12 mln, a na 'tarczę BGK" - 12,9 mln. Pod Tatrami postojowe kosztowało 5,5 mln wypłacone dla 1 442 samozatrudnionych, a na pożyczki zapewniające płynność finansową przekazano 13,6 mln.

- Wsparcie przewidziano także dla samorządów, które mogą odczuć zmniejszone wpływy podatkowe. Rząd patrzy jaka będzie sytuacja gmin po tym zachwianiu spowodowanym "lockdown"- em (zakazem wyjścia - przyp. red.) i koronawirusem. To znaczy daje szanse na wsparcie, by mogły dalej korzystać ze środków inwestycyjnych i prowadzić inwestycje - wyjaśniała parlamentarzystka.

Senator dodał, że "obecnie większość samorządów jest mocno zadłużona". - Jednym z elementów tarczy dla samorządów jest Fundusz Inwestycji Samorządowych. Rząd przekazał na tę tarczę 6 mld zł. i będą to środki dla samorządów na różnego rodzaju inwestycje - od oświatowych, poprzez te związane z lokalnymi społecznościami takie jak przedszkola, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej, po - wodociągi czy kanalizację - tłumaczył Jan Hamerski.

Jak zapowiada senator - "to program, który nie będzie obarczony takimi ograniczeniami przepisów, jakie funkcjonowały przy innego rodzaju programach. Ten, ma być bardzo przejrzysty, jest opracowany harmonogram i algorytm, wg którego te środki zostały naliczone, aby to było czytelne, by każdy z samorządowców, wiedział, na jakiej podstawie dostał taką, a nie inną kwotę".

W ramach "Tarczy dla samorządów" dla powiatu nowotarskiego przewidziano 43,5 mln złotych. Miasto Nowy Targ może otrzymać prawie 8 mln złotych, powiat blisko 11 mln. Pozostałe gminy według opisu:W całej Polsce na "tarczę dla samorządów" przewidziano 6 mld złotych, z czego do Małopolski trafi pół miliarda. Nabór wniosków rozpocznie się na początku sierpnia i potrwa dwa tygodnie, Wypłaty za pośrednictwem wojewodów mają ruszyć już na początku września.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.06.2020 09:42