Pogrzeb partyzanta ze zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia" (zdjęcia)

Na cmentarzu komunalnym w Rabce-Zdroju odbył się pogrzeb Wojciecha Frodymy, zabitego w 1947 roku w więzieniu przy ul. Montelupich przez UB, partyzanta Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”.
Jego szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Dziś na cmentarzu w Rabce-Zdroju odbyły się jego oficjalny pogrzeb z asystą wojskową. Miał on charakter państwowy. We mszy św. oraz uroczystości na cmentarzu wzięła udział orkiestra wojskowa, wystrzeliła też salwa honorowa.

Podczas mszy św. pogrzebowej odbyła się uroczystość pośmiertnego odznaczenia partyzanta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym mu przez Prezydenta RP za wybitne zasługi na rzecz niepodległości Polski. Córce zmarłego partyzanta przekazał go w imieniu głowy państwa wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

W pogrzebie partyzanta wzięli udział przedstawiciele Wojewody Małopolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentu, służb mundurowych, władz samorządowych, harcerze i grupy rekonstrukcyjne.

r/ zdj. w galerii poniżej - Sebastian Śmietana

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 07.07.2020 12:21