Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą wydarzenia sprzed 100 lat na Spiszu i Orawie

"Historyczna uchwała Sejmu w sprawie uczczenia 100. rocznicy powrotu części Spisza i Orawy w granice niepodległej Polski" - komentuje poseł Edward Siarka, który był inicjatorem podjęcia uchwały. Za jej podjęciem głosowało 423 posłów, 2 wstrzymało się od głosu.
Inicjatorem poselskiego projektu jubileuszowej uchwały był orawski parlamentarzysta Edward Siarka. Pod projektem podpisało się również kilkudziesięciu kolejnych posłów. W treści uchwały przypomniano powołanie w listopadzie 1918 r. polskich Rad Narodowych w Jabłonce na Orawie i Lubowli na Spiszu z żądaniem „przyłączenia wszystkich polskich ziem w żupaństwach: trenczyńskiem, orawskiem i spiskiem do wielkiej, katolickiej Polski”- relacjonuje portal PolskaOrawa.

"Wielkie zaangażowanie mieszkańców Podtatrza, działaczy niepodległościowych, pisarzy, wojskowych i całej budzącej się do niepodległego życia Polski nie pozwoliło na zapomnienie o południowych Kresach /.../ Pierwotnie przynależność Spisza i Orawy miała się rozstrzygnąć w korzystnie rokującym plebiscycie mieszkańców. Wobec bolszewickiego zagrożenia premier Władysław Grabski pod naciskiem opinii międzynarodowej zgodził się na konferencji w Spa na rezygnację z plebiscytu. O przyłączeniu części Spisza i Orawy oraz kształcie granicy zdecydowała Rada Ambasadorów 28 lipca 1920 r. Pomimo niesatysfakcjonującego rozstrzygnięcia Ignacy Jan Paderewski w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej złożył swój podpis pod decyzją" - czytamy w uchwale.

Dlatego "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższy szacunek i uznanie tym, których determinacja i umiłowanie Ojczyzny doprowadziły do włączenia części ziem Orawy i Spisza do Rzeczypospolitej. Niech pamięć o nich będzie dla nas nauką miłości Ojczyzny oraz źródłem patriotycznej dumy” (tekst w galerii poniżej).


opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 24.07.2020 14:03