Zdolność do czynności prawnych. Co powinniśmy wiedzieć? (art. sponsorowany)

Czym jest zdolność do czynności prawnych? Najprościej mówiąc jest to zdolność do kształtowania naszej sytuacji prawnej, co jest związane z nabywaniem praw i zaciąganiem zobowiązań. Szczegółowo to zagadnienie opisuje Kodeks Cywilny w części ogólnej. 
Moment urodzenia jest chwilą, od której każdy człowiek posiada zdolność prawną. Jest ona również przypisana spółkom z o.o., stowarzyszeniom, fundacjom, a także jednostkom organizacyjnym, które nie są osobami prawnymi. 
Samo pojęcie zdolności prawnej należy jednak odróżnić od zdolności do czynności prawnych. W pierwszym przypadku mówimy wprost o sytuacji kiedy jesteśmy podmiotem praw i obowiązków (tak się dzieje od momentu narodzenia), a w drugim posiadamy możliwość np. do zawierania umów, rozporządzania swoim majątkiem, zaciągania zobowiązań czy składania oświadczeń woli w sposób wiążący prawnie. 

Prawo przewiduje trzy sytuacje, w których:  
- posiadamy pełną zdolność do czynności prawnych, 
- posiadamy ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 
- nie posiadamy zdolności do czynności prawnych. 

Pełną zdolność do czynności prawnych mają wyłącznie pełnoletnie osoby fizyczne, które nie są ubezwłasnowolnione, a także osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Ograniczoną zdolność w tym zakresie posiadają osoby małoletnie, które ukończyły 13 lat, a także osoby częściowo ubezwłasnowolnione. Dotyczy to również osób, które w związku z postępowaniem sądowym o ubezwłasnowolnienie mają przydzielonego doradcę tymczasowego. 

Zdolności do czynności prawnych nie posiadają osoby, które nie ukończyły 13 lat lub są całkowicie ubezwłasnowolnione. Warto również pamiętać, że polskie prawo nie przewiduje możliwości zrzeczenia się tego typu praw. 

Pozostaje wiele kwestii i pytań związanych choćby z sytuacją, w której do zawarcia umowy dochodzi z udziałem osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych. Dlatego warto wiedzieć, że co do zasady w ten sposób zawarta umowa jest nieważna. Wyjątkiem są sytuacje dotyczące powszechnie zawieranych umów w sprawach drobnych, codziennych, a sama umowa staje się wtedy ważna w momencie jej całkowitego wykonania. 

Jeśli potrzebujesz bezpłatnej porady prawnej lub mediacji – taką pomoc uzyskasz w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. Z nieodpłatnej pomocy skorzystać może każda osoba fizyczna, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Lokalizacja punktów na terenie Powiatu Tatrzańskiego:


I. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
KOŚCIELISKO (budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Nędzy Kubińca 140), wtorek i piątek w godz. 11.00 – 15.00.
PORONIN (budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Józefa Piłsudskiego 15), poniedziałek, środa i czwartek w godz. 8:00 – 12:00.

II. Pozostałe punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:
ZAKOPANE (Starostwo Powiatowe, Pawilon C), od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.

III. Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
BUKOWINA TATRZAŃSKA (budynek Urzędu Gminy, ul. Długa 144)
, poniedziałek w godz. 13.00 – 17.00.
BUKOWINA TATRZAŃSKA (budynek Gminnej Biblioteki Publicznej, ul. Kościuszki 36), wtorek i środa w godz. 13:00 – 17:00.
BIAŁY DUNAJEC (budynek Urzędu Gminy), czwartek i piątek w godz. 8:00 – 12:00.

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Tatrzańskiego jest również dostępny na stronie internetowej Starostwa Powiatowego: http://www.powiat.tatry.pl/index.php/urzad/pomoc-prawna

Praca punktów w czasie stanu epidemii wywołanego koronawirusem

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wywołanego koronawirusem, nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są udzielane wyłącznie za pomocą środków komunikacji na odległość. W przypadku powrotu do trybu stacjonarnej pracy punktów – stosowny komunikat zostanie umieszczony na stronie Starostwa Powiatowego w Zakopanem.

W celu skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego lub mediacji wystarczy wyłącznie wcześniejsza rejestracja (bez konieczności przesyłania wniosku oświadczenia):
- samodzielnie - online: poprzez stronę internetową www.np.ms.gov.pl
- telefonicznie: 18 20 239 14 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.30)



W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Starostwo Powiatowe w Zakopanem
, tel. (18) 20 239 14, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.30.

Stowarzyszenie Sursum Corda, tel. (18) 44 11 994, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00

„Projekt finansowany z budżetu Państwa, realizowany przez Powiat Tatrzański”

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.09.2020 17:50