Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta oraz Zasłużonych dla Sportu dla siedmiu osób

NOWY TARG. Do grona zasłużonych dla Miasta Nowego Targu dołączy wkrótce Jakub Błażusiak, Marian Błażusiak i Roman Latoń. Za zasługi dla sportu uhonorowani zostaną Leszek Koperniak, Stanisław Marek, Władysław Palider oraz Jacek Sikora.
Kapituła Honorowa przyznająca odznaczenia tytuły dla osób zasłużonych jednogłośnie zarekomendowała odznaczenia. Przyjęte wnioski przedstawione zostaną radnym podczas najbliższej sesji, a same medale wręczone mają zostać w listopadzie, podczas uroczystości. Czy spotkanie będzie miało tradycyjny charakter - na razie nie wiadomo. Na przeszkodzie stanąć mogą obostrzenia związane z ogłoszona pandemią.

W gronie osób, którym wręczone będą Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu są przedsiębiorcy - Jakub i Marian Błażusiak. W laudacji przypomniano, iż bracia są właścicielami firmy Kegel-Błażusiak, której produkcja odbywa się obecnie w czterech zakładach, w Nowym Targu - gdzie mieści się siedziba główna, Ochotnicy, Jabłonce i Limanowej. Zatrudniają 500 osób, plus 1 500 jako współpracowników. "Firma mocno wpisała się w krajobraz Nowego Targu, Podhala, a tym samym i kraju. Na co dzień chętnie współpracuje z samorządami lokalnymi oraz wspiera organizacje pożytku publicznego i inicjatywy społeczne, bo przecież jest nieodłączną cząstką tej społeczności" - argumentuje burmistrz Grzegorz Watycha, który zgłosił te kandydatury.

Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu otrzymać ma Roman Latoń, który pracuje w Lasach Państwowych od 1974 roku. a od czerwca 1986 do dziś - na stanowisku Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ (to najdłużej pracujący nadleśniczy w Polsce). "Chętnie wspiera inicjatywy lokalne, gminne poprzez współfinansowanie ze środków Lasów Państwowych - inwestycje wspólne, zwłaszcza drogi. Bierze w programach pilotażowych i innowacyjnych. Włącza się w przyrodnicze projekty współfinansowane ze środków unijnych, które służą również lokalnej społeczności i środowisku przyrodniczemu - budowa dróg leśnych, czy zbiorniki małej retencji.

"Odkąd zarządza nadleśnictwem, skład gatunkowy został w znacznym stopniu przebudowany, dzięki czemu zwiększył sę udział gatunków dostosowanych do siedliska - tj, jodły i buka - a przez to zwiększyła się bioróżnorodność oraz odporność drzewostanów. Inicjował i uczestniczył w utworzenie szeregu ścieżek dydaktycznych, szlaków pieszych i rowerowych oraz obiektów turystycznych służących mieszkańcom i turystom. Z jego inicjatywy powstała m, in, ścieżka rowerowa i platforma widokowa w rezerwacie "Bór na Czerwonem" - czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Medal Zasłużony dla Sportu przyznany ma zostać Leszkowi Koperniakowi - instruktorowi narciarstwa biegowego, działaczowi sportowemu związanemu z LZS Nowy Targ, członkowi zarządu KS Podhale, Prezesowi Okręgowego Związku Narciarskiego w Nowym Sączu, prezesowi UKS Lepietnica w Obidowej. Otrzymał już nagrodę za pracę szkoleniową przez Wojewódzką Federację Sportu w Nowym Sączu, nagrodę Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, nagrodę Ministra KEN, srebrną odznaką Zasłużony Dla Kultury Fizycznej,

Kolejny Zasłużony dla Sportu to Stanisław Marek - kiedyś zawodnik sekcji lekkoatletycznej Międzyszkolnego Klubu Sportowego Smrek w Nowym Targu w skoku w dal i trójskoku, uczestnik MP Juniorów Młodszych w lekkoatletyce w Białymstoku w 1971 roku, w latach 70. tych zawodnik SKS LO Nowy Targ, członek NKS Podhale, potem członek komisji rewizyjnej NKS i sekretarz zarządu klubu. Licencjonowany sędzia narciarski, sędzia międzynarodowy, delegat techniczny PZN w konkurencjach alpejskich, przewodniczy komisji sędziowskiej PZN w Nowym Targu, jest członkiem prezydium komisji sędziowskiej PZN w Krakowie, prowadzi szkolenia kandydatów na nowych sędziów narciarskich, doradza przy organizacji zawodów.

Zasłużonym dla Sportu będzie również Władysław Palider, który przez 24 lata pełnił funkcję sędziego głównego w Międzynarodowym Spływie Kajakowych na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego Nowy Targ - Nowy Sącz, największej na świecie imprezy kajakowej. W przeszłości - zawodnik sekcji kajakarskiej PZGS Nowym Targ, sędzia motocyklowy. W w latach 70-tych działał w Społecznym Komitecie Budowy Sali Gimnastycznej dla I LO - za co został uhonorowany złota odznaką za zasługi dla miasta. "Bardzo ważną była jego aktywność w klubie grotołazów. Ustanowił rekord głębokości w Jaskini Śnieżnej schodząc na głębokość 620 metrów. Jedna ze studni w jaskini otrzymała nazwę "Palidera" - to tam doszło do wypadku wskutek zerwania liny. Wiesław Palider spadł z 27 metrów. Inna studnia nosi nazwę "Studni Wiatrów" - w czym także ma on swój udział.

Kolejnym zasłużonym będzie Jacek Sikora - wcześniej zawodnik sekcji piłki nożnej w KS Podhale, potem trener grup młodzieżowych. Pod jego ręką juniorzy wygrali Mistrzostwa Klasy Okręgowej OZPN Nowy Sącz i awansowali do rozgrywek Klasy Międzywojewódzkiej. II trener drużyny seniorów, potem trener pierwszego zespołu, po ukończeniu pracy trenerskiej poświęcił się działalności społecznej jako kierownik WGiD i przez dwie kadencje prezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu. Jako sędzia prowadził 1100 meczy w klasach okręgowych i III lidze.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.10.2020 20:33