Od soboty cały kraj w strefie czerwonej. Wprowadzane są nowe obostrzenia

Od dziś uczniowie szkół podstawowych - klas od IV do VIII przechodzą na naukę w trybie zdalnym. Młodzi ludzie mogą poruszać się po ulicach tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Osoby powyżej 70. roku życia - mają zostać w domu i w ogóle nie wychodzić. Takie obostrzenia ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki.
Ograniczenie nauki w trybie stacjonarnym w szkołach podstawowych ma zmniejszyć między innymi natężenie ruchu w komunikacji publicznej.

- Odpowiedzialność spoczywa na calym społeczeństwie i polega ona też na tym, że w godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie będzie mogła poruszać się bez opieki dorosłego - tłumaczy prezes Rady Ministrów.

Kolejne ograniczenie dotyczy działalności gastronomicznej - restauracje i kawiarnie mogą wydawać posiłki tylko na wynos. To obostrzenie zaplanowane jest na dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia na kolejne tygodnie.

Wprowadza się zakaz wszelkiej zbiorowej aktywności - czyli zakaz zebrań i spotkań powyżej 5 osób.

- Na śmierć i poważne zagrożenie zdrowia narażone są osoby starsze, dlatego wprowadzono program "Ochrona Seniora". Osoby powyżej 70 lat, nie będące aktywne zawodowo - powinny zostać w domu i zrezygnować z poruszania się - dodał premier Morawiecki.

- Te obostrzenia są poważne, ale liczę, że gospodarka będzie nadal pracować na obrotach znacznie wyższych, niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych i usługowych, ale wszędzie tam muszą obowiązywać ścisłe zasady sanitarne - zapowiedział.


Dla seniorów uruchomiona została infolinia. Pod numerem tel. 22 505 11 11 osoby starsze mogą zgłaszać swoje potrzeby oraz uzyskać informacje.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.10.2020 11:27