NFOŚ udziałowcem nowotarskiego MPEC

NOWY TARG. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska obejmie 49% udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale spółki w wysokości około 15 mln zł. Perspektywa czasowa to okres 20 lat, w tym czasie MPEC będzie sukcesywnie odkupywał udziały od NFOŚ i umarzał je - wyjaśnia rewolucyjny pomysł prezes Grzegorz Ratter.
Miasto zwiększy kapitał zakładowy MPEC z obecnych 9,1 mln do 15,5 mln, poprzez wniesienie aportem gruntów obecnie i docelowo wykorzystywanych przez MPEC oraz wniesieniu udziałów miasta w MZWiK.

Miejskie Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej nadal pozostanie miejską spółką, bowiem miasto będzie większościowym (51%) udziałowcem. Według planów, po 15 latach wszystkie udziały wróca do Nowego Targu.

Strategię przygotowały dwie firmy - część techniczną Spółka INERIO pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pluteckiego, a biznes plan - Spółka Ravicon pod kierunkiem Grzegorza Moorthiego. Obaj panowie wraz z dyrektorem Departamentu Analiz Finansowych NFOŚ i GW Tadeuszem Wyrzykowskim i prezesem Ratterem przedstawili radnym z Komisji finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, prezes MPEC plany modernizacji i rozwoju miejskiej spółki.


- Jest to kontynuacja przyjętej strategii, mocno wpisującej się w prowadzoną przez Miasto walką z niską emisją w Nowym Targu. Kilkuletnie prace nad wypracowaniem optymalnego rozwiązania techniczno-ekonomicznego, pozwoliły na stworzenie projektu, który z małej Spółki miejskiej, przekształci w dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo energetyczne, zaopatrujące miasto w energię obecnie i w przyszłości - komentuje Grzegorz Ratter.

Najważniejsze założenia w planowanych działaniach obejmują systematyczne zastępowanie obecnych kotłów węglowych, silnikami kogeneracyjnymi, które będą produkowały jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Docelowo zostanie wykorzystania również energia geotermalna, która jest obecnie na etapie projektowym.

- Przedstawiony plan jako najważniejsze założenie zakłada utrzymanie cen ciepła na poziomie, który będzie w dalszym ciągu atrakcyjny dla mieszkańców. Będzie to możliwe dzięki wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który stanie się czasowym mniejszościowym udziałowcem miejskiej spółki - tłumaczy prezes.

- Obok modernizacji źródła MPEC planuje również dalszą rozbudowę sieci ciepłowniczych w ścisłym centrum miasta, jak również przyłączanie wszystkich nowych bloków powstających w południowej części miasta. Będzie to możliwe dzięki dalszemu wsparciu z funduszy zarówno krajowych jak i unijnych. Rozbudowywana sieć ciepłociągów, pozwoli na zastępowanie obecnych indywidualnych palenisk, czystym ciepłem systemowym, o którego zaletach już dzisiaj może się przekonać przeszło 100 gospodarstw domowych które zostały podłączone do miejskich sieci ciepłowniczych. Wszystkie projekty realizowane i planowane przez miejską spółkę ciepłowniczą są prowadzone głównie z myślą o mieszkańcach i gościach odwiedzających nasze miasto. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z ofertą miejskiej spółki www.mpec.pl - podsumowuje Grzegorz Ratter.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.10.2020 17:36