Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Obraz MB Solidarności - na Podhalu

W naszym regionie - przez kilka dni, przed obrazem Matki Bożej Solidarności trwać będzie modlitwa w intencji ofiar stanu wojennego w 39 rocznicę tego wydarzenia. Będzie to także okazja, by podziękować za 40 lat istnienia NSZZ "Solidarność".
- Peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności rozpocznie się w stolicy Podhala w asyście relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie się już w niedzielę 13 grudnia z udziałem pocztów sztandarowych. Na uroczystości zaprasza nowotarski oddział NSZZ "Solidarność ". O godz. 12.30 w kościele św. Katarzyny rozpocznie się msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po Eucharystii zaplanowano Apel Poległych i składnie wiązanek pod Krzyżem Katyńskim i obeliskiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - informuje Leszek Janowski z NSZZ Solidarność.

Obraz Matki Bożej Solidarności w poniedziałek 14 grudnia trafi do parafii NSPJ w Nowym Targu, 15 grudnia - do parafii na nowotarskim Kowańcu, 16 grudnia do parafii w Waksmundzie. 17 grudnia przed obrazem modlić się będą nowotarżanie z parafii na Borze, a 18 grudnia trafi on do ludźmierskiego sanktuarium, skąd dzień później zostanie przetransportowany do Zakopanego do kościoła na Bystrem. Od 2 do 9 stycznia 2021 r. obraz Matki Bożej Solidarności będzie w Krościenku.

Obraz powstał w 1984 r.. Jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956;Gdańsk 1970; Radom 1976; Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan Solidarności. Drugi z obrazów - nieco większy - trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy z nich związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć w pielgrzymkach Ludzi Pracy. Już od 8 lat obraz pełni rolę formacyjną, pielgrzymując po kraju wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

opr. s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.12.2020 14:51