Nowy Targ przyjął harmonogram działań w ramach walki ze smogiem na lata 2021-2030

NOWY TARG. Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli harmonogram działań w zakresie walki ze smogiem na lata 2021-2030. Jak tłumaczono "poprawa jakości powietrza może nastąpić przede wszystkim poprzez wymianę starych kotłów c.o, a także - dotarcie do jak największego grona osób z kampanią informacyjną. Etap trzeci to kontrole.
Działania podzielono więc na trzy zakresy: inwestycyjne, edukacyjne i administracyjne.

Harmonogram jest przygotowany w oparciu o Program Ochrony Powietrza z września br. oraz uchwałę antysmogową dla województwa małopolskiego.

Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej z 2017 roku, do końca 2022 r. wymienione mają zostać kotły pozaklasowe oraz kotły I i II klasy sprawności. Z kolei do końca 2026 roku - zniknąć mają kotły klasy III i IV. POP rekomenduje przeznaczanie minimum 1% dochodów (czyli średnio ok. 1 mln zł na rok) na dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców. "Cel może zostać osiągnięty poprzez podjęcie przede wszystkim działań inwestycyjnych, na które samorząd i właściciele nieruchomości mają bezpośredni wpływ, czyli związanych z wymianą tzw. kopciuchów /.../ W tym zakresie w 2021 roku będzie realizowany duży projekt unijny obejmujący montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach prywatnych" - czytamy w uzasadnieniu. Co ważne - nie będzie też możliwości finansowania kotłów węglowych. Zgodnie z harmonogramem - w latach 2027-2030 trwać ma wymiana kotłów na podstawie zebranych wcześniej wniosków.

Przyjęte działania edukacyjne oznaczają zobowiązanie do organizowania happeningów, szkoleń, konkurów, wystaw, akcji informacyjnych w postaci tablic, billboardów, ulotek, wykorzystania telebimu, strony internetowej, pisanie apeli, akcji informacyjnych w media lokalnych i ogólnopolskich, czy w mediach społecznościowych. W tym dziale znalazł się też monitoring środowiska z wykorzystaniem stacji GIOŚ na pl. Słowackiego, wykorzystanie dronów do badań jakości powietrza. Zaplanowano też instalację na terenie Nowego Targu instalację pyłomierzy niereferencyjnych - da to ogólny obraz jakości powietrza.

W zakresie działań administracyjnych znalazły się oczywiście kontrole - te interwencyjne, czyli będące efektem zgłoszenia, te prewencyjne (losowo albo gdy pracownicy sami zauważą przypadek zanieczyszczania powietrza), i te weryfikacyjne (w celu stwierdzenia czy podtrzymany jest efekt ekologiczny, tam gdzie była udzielona dotacja na wymianę kotła na proekologiczny - minimum 5 lat).

Do roku 2022 planuje się przeprowadzanie co najmniej 200 kontroli rocznie. Po tym terminie liczba kontroli ma się podwoić. Co dziesiąta kontrola ma zakończyć się pobraniem do badań próbki paleniskowej, a w przypadku stwierdzenia spalania odpadów - skierowaniem do Sądu Rejonowego w Nowym Targu wniosku o ukaranie.

Ponadto od 1 stycznia 2023 roku z ramienia burmistrza - Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska uruchomi procedurę administracyjną, w ramach której będzie prowadził czynności prawne zmierzające do "zobowiązań decyzyjnych dla osób korzystających z instalacji niespełniających norm emisyjnych w celu ich eliminacji i zastąpienia proekologicznym urządzeniem grzewczym."

Będzie zatrudniony drugi ekodoradca. Jego zadaniem będzie wspieranie zadań kontrolnych na terenie miasta.

Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego podziękowała urzędnikom za przygotowanie dokumentu. Jak zaznaczyła - wzięto w nim pod uwagę wszystkie propozycje zgłoszone przez stowarzyszenie. - Zostały nam dwa lata na wymianę wszystkich pozaklasowych kopciuchów. To nie jest dużo czasu - przestrzegła. - Każdy punkt tego harnoogramu jest bardzo ważny i jako stowarzyszenie - dziękujemy za jego przygotowanie - podsumowała.

Radny Lesław Mikołajski wyraził obawę, czy Wydział Ochrony Środowiska podoła tej "ogromnej operacji logistycznej", jaka sa planowane kontrole. - To 200 kontroli rocznie, a potem, jeżeli wejdą do realizacji te wymiany pieców, to będzie nawet 800 kontroli powykonawczych. Czy nie wymaga wydział wzmocnienia personalnego - pytał. - Harmonogram przyjmujemy dzisiaj, a w dalszych latach może być on modyfikowany - odpowiedział Sylwester Magiera ekodoradca UM.

"Wszystkie działania w zakresie poprawy jakości powietrza "będą spójne i ścisłe powiązane z rozwojem sieci ciepłowniczej MPEC oraz sieci gazowej PSG, gdyż działania inwestycyjne tych podmiotów są kluczowe w walce z niską emisją" - zapewniono w uchwale.

Radni byli jednomyślni - uchwała przeszła 21 głosami "za".

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.12.2020 15:14