Pacjenci ze Słowacji trafią do szpitala w Nowym Targu

- W najbliższych dniach przyjmiemy około 10 pacjentów w stanie ciężkim ze Słowacji. Zostaną oni przewiezieni do szpitala w Nowym Targu - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że trwają rozmowy o podobnej pomocy dla Czechów.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie, Andrusiewicz był pytany o pacjentów, którzy mają trafić do polskich szpitali ze Słowacji i Czech.

- Tu już rozmowy między Polską, a Słowacją zmierzają ku końcowi. Tak naprawdę w najbliższych dniach przyjmiemy na pewno w okolicach 10 pacjentów ze Słowacji, to są pacjenci w stanie ciężkim, z oddziałów intensywnej opieki medycznej. Oni zostaną przewiezieni do szpitala w Nowym Targu, tam są przygotowane dla nich miejsca. W odwodzie mamy dla nich jeszcze inny szpital, w Rzeszowie. W najbliższych dniach ten transport powinien się odbyć - poinformował rzecznik MZ.

Jak dodał - o przyjęcie i hospitalizację tylu pacjentów prosiła strona słowacka, "trwają jeszcze rozmowy z Czechami, które są bardziej dotknięte epidemią koronawirusa niż Słowacja", "w Czechach jest ponad pięć razy więcej niż w Polsce zakażeń na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy na Słowacji to jest dwa i pół razy więcej".

- Jesteśmy więc gotowi, biorąc pod uwagę, że mamy bufor 12 tys. łóżek, pomóc zarówno Czechom jak i Słowakom - oświadczył.

18 lutego temu Mateusz Morawiecki zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z Covid-19. Premier powiedział na konferencji prasowej w Katowicach, że Polska czeka tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.

Deklarację gotowości przyjęcia pacjentów potwierdził także kilka dni temu dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu - Marek Wierzba. Jak mówił: "jeżeli będzie taka konieczność, będziemy w stanie w ciągu 72 godzin uruchomić łóżka i jeżeli będzie potrzeba, będziemy hospitalizować pacjentów ze Słowacji". - Jesteśmy w stanie uruchomić 20 łóżek z respiratorami dla pacjentów - sprecyzował.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.02.2021 12:32