List. Pamiętać o Wacławie Czubernacie

NOWY TARG. - W tym roku przypada 90. rocznica urodzin nowotarskiego artysty Wacława Czubernata. Nie wyobrażam sobie, żeby miasto, w którym żył i tworzył nie zorganizowało wystawy prac tego rzeźbiarza - pisze w liście do redakcji nasz czytelnik.
- Jest to najlepszy moment aby upamiętnić tę nietuzinkową postać. Myślę, że dobrym miejscem na wystawę i jakiś skromny katalog będzie Muzeum Podhalańskie. Mam nadzieję, że luminarze miejskiej kultury staną na wysokości zadania.

Wacław Czubernat urodził się w 1931 r. na Niwie w Nowym Targu. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych im. Kenara w Zakopanem, w latach 1953-1959 odbył studia w dziedzinie rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Ludwiki Nitschowej i Mariana Wnuka. W latach 1963-1973 pracował jako projektant wzorów obuwia w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale w Nowym Targu.

Bardzo ważnym okresem w jego życiu była działalność instruktora pracowni ceramicznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu w latach 1961-1980. Prace przygotowane przez dzieci i młodzież pod jego kierunkiem zdobywały liczne nagrody w konkursach w kraju i za granicą. W roku 1976 otrzymał Nagrodę III Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Wiele swojego wolnego czasu poświęcił upowszechnianiu sztuki poprzez konsultacje w Klubie Plastyka Amatora „Wizja” w Miejskim Ośrodku Kultury. Był również popularyzatorem sztuki naiwnej i art brut m.in. Edwarda Sutora, Karola Kostura, Antoniego Krzystyniaka.

W roku 1986 pod patronatem Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otworzył w Nowym Targu autorską galerię rzeźby.

Wacław Czubernat zręcznie łączył rzeczywistość przedmiotową z charakterem materiału. Tworzywem jego rzeźb było głównie drewno, ale z największą pasją podchodził do ceramiki. Wyczarowane z gliny rzeźby są pełne oryginalności i uroku, ukazują swoją prostotę oraz zaskakują paletą barw i polew ceramicznych. Jego ceramika wytwarzana była tradycyjną metodą w piecu wolno płomiennym. Przedmiotem rzeźb artysty jest człowiek rozumiany dosłownie i symbolicznie z jego radościami i smutkami. Do najbardziej charakterystycznych cykli rzeźb należą: "Macierzyństwo", "Pieta", "Chrystusiki Frasobliwe", "Chimery".

Cechą charakterystyczną jego twórczości było świadome nawiązywanie do podhalańskiej sztuki ludowej. Stała się ona dla artysty inspiracją tak w zakresie formy, jak i treści. Uprawiał również malarstwo pejzażowe, którego tematem były widoki gór i Równina Wielkopolska.

Jego prace znajdują się w zbiorach Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Regionalnego w Kościanie, Galerii w Merserburgu (Niemcy).

Wacław Czubernat brał udział w wielu wystawach i konkursach. Miał liczne wystawy indywidualne m.in. w Krakowie, Zakopanem, Nowym Targu, Kościanie, Popradzie i Dolnym Kubinie (Słowacja) oraz w Maseburgu (Niemcy).

Rok 2021 niech będzie rokiem upamiętnienia tego ważnego dla miasta artysty. Sądzę, że zorganizowanie w pierwszym półroczu bieżącego roku wystawy retrospektywnej będzie hołdem złożonym artyście, o którym należy pamiętać - dodaje czytelnik.

Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.03.2021 10:16