Co dalej z uchwałą antywęglową?

- Na pewno tego nie zostawimy, bo nie mamy innego innego kierunku. Musimy znaleźć zrozumienie dla tego problemu - mówi burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, który zapowiada, że nadal będzie forsował pomysł wprowadzenia zakazu używania węgla w strefach uzdrowiskowych A i B.
W maju radni nie zgodzili się na to, podnosząc m.in., że kosztami poprawy powietrza w uzdrowiska zostaną obciążeni mieszkańcy. Domagali się, by miasto znalazło pieniądze na dotacje do wymiany pieców i wsparło mieszkańców. Uchwała, która miała rozpocząć proces wprowadzenia zakazu palenia węglem w centrum miasta, nie przeszła.

- Widzę kilka możliwości i źródeł, skąd wziąć pieniądze na wymianę pieców. To chociażby Krajowy Plan Odbudowy, program LIFE czy Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Trzeba również wziąć pod uwagę środki z budżetu gminy. Będziemy o tym rozmawiać - deklaruje burmistrz.

Także podczas ostatniej wizyty w Rabce-Zdroju ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, padały deklaracje o wsparciu finansowym dla uzdrowisk m.in. z programu "Klimatyczne uzdrowiska". - Na pewno tego nie zostawimy, bo nie mamy innego innego kierunku. Musimy znaleźć zrozumienie dla tego problemu - mówi włodarz uzdrowiska.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.06.2021 10:00