Gazyfikacja gminy Czarny Dunajec staje się faktem. "Walka o czyste powietrze bardzo przyśpiesza"

- Dwa i pół roku starań o gazyfikację gminy przynosi dzisiaj efekty. To co wydawało się nierealne staje się faktem - mówi wójt Marcin Ratułowski, który po spotkaniu przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa ogłosił najnowsze informacje w sprawie postępów przy gazyfikacji gminy.
Gmina Czarny Dunajec zleci zaprojektowanie magistrali gazowej wraz z przyłączami w Ratułowie, od skrzyżowania na Czerwienne, aż do granicy Ratułowa z Nowem Bystrem (6 km). Budowa sieci ma się zakończyć na przełomie 2022 i 2023 roku, a pierwsze przyłącza gazowe zostaną podłączone w połowie 2023 r - poinformował wójt po spotkaniu z dyrektorem Oddziału Zakładu Gazowego w Krakowie Polska Spółka Gazownictwa Pawłem Firlejem oraz zastępcą dyrektora ds. technicznych Władysławem Ziomkiem, na którym podpisano porozumienie o przejęciu projektowania.

To jednak nie koniec, jak mówi, znakomitych wiadomości. Do końca lipca 2021 r. zostanie zakończone wykonywanie sieci gazowej na ul. Targowej (ul. prowadząca do Stadionu) oraz przy ul. Kamieniec Górny (w miejscu wykonywania przyłączy kanalizacyjnych) – w 2022 r. będą możliwe pierwsze przyłącza. Przy ul. Kolejowej w Czarnym Dunajcu powstanie stacja LNG wraz z magistralą biegnącą po ścieżce rowerowej i przejściem magistrali przez Dunajec, która włączy się do wykonywanej obecnie sieci przy ul. Kamieniec Górny. Do końca 2021 r. ma powstać główna magistrala gazowa z Czarnego Dunajec do Podczerwonego. Szczegółowe plany budowy sieci gazowej w Czarnym Dunajcu zostaną przedstawione do jesieni 2021 r.

Ewentualny plan gazyfikacji poszczególnych ulic w Podczerwonem zostaną opracowane z chwilą wyrażenia przez mieszkańców Podczerwonego woli przyłączenia się do gazu (na dzień dzisiejszy znikoma ilość mieszkańców się tym interesuje)

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przez PSG przetarg w trybie zaprojektuj-wybuduj na wykonanie sieci gazowej przy ul. Bugaj oraz we Wróblówce (planowany termin oddania gotowej sieci przełom 2022/2023 r.)

Do października 2022 r. ma zostać wybudowana sieć gazowa w Pieniążkowicach, do listopada 2022 r. ma zostać wybudowana sieć gazowa w Dziale. Chochołów będzie zasilony magistralą gazową biegnącą od Dzianisza do wjazdu na drogę wojewódzką, pierwsze przyłącza możliwe już 2022 r. Dalsza część usytuowania sieci gazowej w Chochołowie będzie konsultowana w najbliższych miesiącach.

Trwają konsultacje jak poprowadzić sieć gazową w Miętustwie i na starej drodze w Cichem, a następnie w głąb Cichego.

- Dwa i pół roku starań o gazyfikację gminy przynosi dzisiaj efekty - podkreśla wójt. - To co wydawało się nierealne staje się faktem. Walka o czyste powietrze w gminie Czarny Dunajec bardzo przyśpiesza. Trzymajcie kciuki za dalsze inwestycje w kolejnych sołectwach. Trzymam rękę na pulsie. Dziękuję władzom Polskiej Spółki Gazownictwa, a w szczególności dyrektorom: Pawłowi Firlejowi i Władysławowi Ziomkowi za współpracę i danie szansy naszym mieszkańcom na alternatywne źródło ogrzewania - dodaje.

oprac. r/ UG Czarny Dunajec

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 19.06.2021 10:50