Ruszyły konsultacje projektów lokalnych uchwał antysmogowych

NOWY TARG. - Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu uchwały Sejmiku Woj. Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Miasta ograniczeń w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - przypomina Grzegorz Watycha. - Mamy świadomość, że starania wyłącznie naszego samorządu nie wystarczą, by zapewnić czyste powietrze w regionie - dodaje burmistrz.
Uwagi i wnioski do projektu można składać do 14 lipca br. poprzez formularz internetowy dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego, w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem "Konsultacje lokalnych uchwał antysmogowych" lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Nowy Targ zakończył udział w programie "LeadAIR - pomagamy miastom pokonać smog". - Sześć miesięcy wspólnej pracy w ramach projektu LeadAIR pozwoliło nam poszerzyć wiedzę i umiejętności do walki o czyste powietrze. Udział w programie pokazał również jak ważna jest wymiana doświadczeń między samorządami oraz współpraca w realizacji zadań mających na celu likwidację smogu. Mimo, iż program realizowany był w okresie pandemii - co było wyzwaniem zarówno dla organizatorów, jak również uczestników - udało się w pełni wykorzystać potencjał prowadzonych spotkań - komentuje burmistrz.

Dodaje, że - "współpraca z ekspertami w ramach programu przyczyniła się do przyspieszenia starań o wprowadzenie lokalnej uchwały antysmogowej. Efektem tych działań było podjęcie przez Radę Miasta Nowy Targ uchwały z dnia 24 maja br. w sprawie rezolucji Rady Miasta Nowy Targ, adresowanej do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji w których następuje spalanie węgla dla obszaru Gminy Miasto Nowy Targ objętego Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Nowy Targ 22 (Centrum).

- Mamy pełną świadomość, że starania wyłącznie naszego samorządu nie wystarczą, by zapewnić czyste powietrze w regionie Podhala, dlatego też zarekomendowaliśmy udział w kolejnej edycji programu przedstawicieli Gminy Nowy Targ oraz Gminy Szaflary, które bezpośrednio sąsiadują z Miastem. Miejmy nadzieję, że te działania zostaną wdrożone - mówi.

Jak poinformował Grzegorz Watycha podczas piątkowej sesji - zakończyła się inwentaryzacja obiektów pod kątem sporządzenia koncepcji montażu instalacji paneli fotowoltaicznych na terenie Nowego Targa.

Jest to działanie w ramach dużego projektu "Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia" realizowanego ze środków RPO Województwa Małopolskiego.

Po weryfikacji dokumentacji z audytów sporządzona zostanie dokumentacja oraz projekty, na podstawie których rozpocznie się montaż instalacji fotowoltaicznych na zinwentaryzowanych obiektach.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.06.2021 15:04