Gminne mieszkania w Rabce-Zdroju dla osób bez zdolności kredytowej

Rabka-Zdrój przystąpiła do spółki samorządowej, która chce budować z pomocą rządowych pieniędzy mieszkania dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej.
Rada miejska wyraziła zgodę na przystąpienie Rabki-Zdroju do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska z siedzibą w Brzesku. Przystąpiło już do niej kilkanaście małopolskich gmin. Wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, spółka ta planuje budowę mieszkań na wynajem, współfinansowanych ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, np. młodych małżeństw, ale mają możliwość opłacania czynszu. SIM to nowa forma istniejących już Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Gmina Rabka-Zdrój ma możliwość pozyskania grantu z Funduszu Dopłat na partycypację w budowie mieszkań w wysokości 10% wartości inwestycji (do 3 mln zł), które przekaże spółce SIM jako wkład własny, obejmując w niej udziały. Przekazuje też grunt pod inwestycję. Dzięki temu spółka samorządowa będzie mogła pozyskać środki na inwestycje w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Burmistrz Leszek Świder mówi, że gmina mogłaby wybudować taki budynek modułowy z 40 mieszkaniami na Zaborni, na miejskiej działce za siedzibą Zakładów Komunalnych.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.07.2021 09:20