Sprawa banneru wyborczego Andrzeja Dudy na krzyżu Giewoncie. "Nie doszło do obrazy uczuć religijnych"

Sąd Rejonowy w Zakopanem uznał, że zawieszenie banneru wyborczego Andrzeja Dudy na zabytkowym krzyżu na Giewoncie, który jest miejscem kultu religijnego, nie było przestępstwem.
Banner kandydata na najwyższy urząd w państwie zawisł na krzyżu podczas prezydenckiej kampanii wyborczej, w lipcu 2020 roku. Zdjęcie pojawiło się w mediach społecznościowych. Gdy na miejsce dotarli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, banneru już nie było. Nie ustalono również osoby, która go powiesiła.

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie przygotowawcze w wyniku "braku znamion czynu zabronionego". Od tej decyzji odwołał się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Sprawa trafiła do sądu.

Pod koniec czerwca zakopiański sąd wydał orzeczenie w tej sprawie, o czym poinformował teraz OMZRiK. Sąd uznał, że decyzja prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa była słuszna. Prowadzący sprawę sędzia stwierdził, że zawieszenie banneru nie spowodowało uszkodzenia i zniszczenia krzyża. "Występek ten musi zaistnieć w sposób realny, wywołać określony skutek, nie może mieć charakteru abstrakcyjnego" - ocenił.

Według sądu, nie doszło tu do narażenia czyjegoś życia i zdrowia, jak również do obrazy uczuć religijnych. "(...) umieszczenie na symbolu religijnym, do jakich niewątpliwie należy Krzyż na Giewoncie, przedmiotu, w niniejszej sprawie banneru, którego wymowa nie reprezentuje wprost treści, które w sposób oczywisty godzą w znaczenie konkretnego symbolu, jak i całej religii bądź wyznania, nie może prowadzić do wniosku, że sprawca lub sprawcy działali w celu obrazy uczuć religijnych osoby, bądź grupy osób".

- Szanowni Państwo wydrukujcie sobie to postanowienie sądu i flagi w dłoń! Od dzisiaj możecie zawieszać je na pomnikach, figurach Chrystusa Króla, krzyżach i wszelkich zabytkach. Jeśli zatrzyma was policja pokażcie im postanowienie sędziego z Zakopanego, powinni wziąć je pod uwagę. Jeśli może wieszać swoje banery Andrzej Duda to każdy z nas też - skomentował decyzję sądu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.07.2021 14:00