Baca Jacek Wolski - wytwórcą najlepszego oscypka (zdjęcia)

ZAKOPANE. Ostatni dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych przebiegał w pasterskim klimacie. Głównym elementem programu był bowiem Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich.
W Zarembku Tradycji spotkać można było wyjątkowego rzeźbiarza - Marcina Lichosyta. PTTK przygotowało różnorodne materiały o naszym regionie i zachęcało do zwiedzania turystycznych szlaków. O budowie instrumentów pasterskich opowiedział Piotr Haza. oznaczony jako „Zasłużony dla Kultury Polskiej” muzyk góralski; prymista grający też na instrumentach pasterskich, a także Laureat konkursów kapel podkreślając troskę o dziedzictwo czyli między innymi nuty starodawne. Przygrywali mu będą muzycy z zespołu “Budorze”.

Ważnym momentem było wręczenie „Nagród Starosty Tatrzańskiego” za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej. W tym roku otrzymał ją: Podhalański Zespół Góralski "HARNASIE" z Suchego im. Anieli Gut-Stapińskiej przy Związku Podhalan Oddział Suche.

W ramach cyklu „Tradycje kulinarne Podhala” zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska, Bukowiny Tatrzańskiej i Sierockiego. U podhalańskich gaździn spróbować można było barszcz z góralską zapiekanką, sałatkę oscypkiem ze swojską gulasz, kwaśnicę, czy zupę sałaciorkę.

Na targowej scenie wystąpili: zespół z Wróblówki, który zaprezentował „Porackę we Wróblowce” - przedstawienie o dawnych zwyczajach, w czasach gdy nie było komputerów i telewizorów. Gwiazdą Wieczoru był zespół Kalina - grupa śpiewacza niezwykłych dziewczyn, które zdobyły pierwsze miejsce podczas eliminacji powiatowych i regionalnych na Konkursu Śpiewaków Ludowych.

W ramach Festiwalu Oscypka i Serów Wszelakich tradycyjnie odbyły się widowiskowe pokazy. Pucenie oscypków prezentowali: Andrzej Zubek, Józef Słodyczka Maśniak oraz Władysław Klimowski. Młodzi bacowie pokazali jak wygląda dojenie owiec. Wszystko to odbywało się w pobliżu kosora z owcami od Andrzej Staszla Furtka.

Tradycyjnie odbył się również konkurs na najlepszego oscypka. W tegorocznej edycji wystartowało 10 baców. Jury w składzie: Baca Władysław Klimowski, Baca Andrzej Zubek, Baca Józef Słodyczka, Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jerzy Radoń, Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie Ryszard Mróz, Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego Marta Nędza-Kubiniec, Nośwarniyjso Górolecka 2021 Natalia Karciarz z Białego Dunajca, Harnaś Roku 2021 Michał Trybuła z Bukowiny Tatrzańskiej zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

Miejsce I: Jacek Wolski – Bacówka w Nowym Targu
Miejsce II: Rafał Klepacz – Bacówka na Siwej Polanie
Miejsce III: Monika Bryja – Bacówka w Nowym Targu

mat. pras., opr.s/ zdj. Piotr Korczak

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 16.08.2021 14:07