Rusza przebudowa budynku starego szpitala w Nowym Targu - pierwszy etap to wyburzenia. W ciągu dwóch tygodni wjedzie ciężki sprzęt (zdjęcia)

NOWY TARG. Dziś Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa podpisała umowę na rozbiórkę budynków starego szpitala z częstochowską firmą ITL Marek Kiciński, Marcin Chęć. Przekazała jej komplet dokumentów - w tym projekt budowlany i wykonawczy, uzgodniony z konserwatorem zabytków oraz pozwolenie na budowę, i w końcu sam plac budowy.
- Zaczyna się nowa historia - mówi Bianka Godlewska-Dzioboń, prorektor ds. współpracy i projektów, szefująca zespołowi, który zajmuje się przebudową. - Dziś rusza pierwszy etap, czyli rozpoczęcie prac rozbiórkowych. Jeszcze w tym roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale kolejnego - ogłosimy przetarg na rewitalizację. Inwestycję chcemy zakończyć w 2024 roku.

Wyłonionej w przetargu spośród 10 firm spółce, która zajmie się rozbiórkę, uczelnia zapłaci 166 tysięcy złotych.

Do dwóch tygodni - jak zapewniają przedstawiciele spółki - miejsce zostanie zabezpieczone, powstanie zaplecze socjalne, potem przyjdzie czas na szybkie wyburzenia, wywóz gruzu, plantowanie i robienie skarp.

Jako świadkowie historii 110-letniego budynku, pozostaną fundamenty z piaskowca, które później wykorzystane mają zostać w małej architekturze. Sam budynek nie straci natomiast swojego dawnego wyglądu.

W zrewitalizowanym budynku starego szpitala uczelnia ma stworzyć profesjonalne sale dydaktyczne dla Instytutu Zdrowia i Instytutu Medycznego. Będą się tu kształcić m.in. studenci fizjoterapii, pielęgniarstwa, kosmetologii i dietetyki.

- Pandemia zmieniła trochę oczekiwania, pojawiły się nowe możliwości, chcemy z nich skorzystać - dodaje Bianka Godlewska-Dzioboń, podkreślając, że w przyszłości PPUZ planuje otwierać kolejne kierunki. - Myślimy też o zagospodarowaniu pozostałych części terenów, korzystając z sąsiedztwa szpitala i wybudować nowoczesny kampus.

Koszt inwestycji to 24 miliony złotych. Uczelnia ma je ze sprzedaży - za zgodą Ministra Finansów - obligacji oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Czy to wystarczy, biorąc pod uwagę podwyżki cen w branży budowlanej? To zweryfikuje przetarg, na razie jednak przedstawiciele PPUZ są dobrej myśli, a - co podkreślał obecny na dzisiejszym spotkaniu wicestarosta Bogusław Waksmundzki - ceny w tej branży już się stabilizują.

Przy okazji rozpoczęcia inwestycji, kanclerz uczelni Andrzej Sasuła po raz kolejny dziękował starostwu za przekazany PPUZ 3,5-hektarowy teren, przypomniał też o kilkusetmetrowej drodze - łączniku aż do Urzędu Pracy, którą wybuduje Miasto.

p/ zdjęcia: Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.08.2021 13:43