Pieniądze dla Nowej Białej - jak są wydawane?

Po tragicznym, czerwcowym pożarze, popłynęła pomoc dla Nowej Białej. Ile pieniędzy i skąd trafiło na ten cel na konto nowotarskiej gminy i jak są wydawane?
- Ponad milion 156 tysięcy złotych to kwota darowizn od osób prywatnych, organizacji i stowarzyszeń - informuje wicewójt Marcin Kolasa. - Z kolei ze środków samorządów z całej Polski na gminne konto wpłynęły w sumie 2 miliony 514 tysięcy, a kolejne 2,5 miliona - z budżetu państwa. Te ostatnie pieniądze w całości przekazaliśmy już mieszkańcom w formie zasiłków.

Z budżetu gminy wydano dotąd prawie milion złotych. Najwięcej, bo prawie 992 tysiące, pochłonął wywóz odpadów po spalenisku. Pozostałe pieniądze przeznaczone zostały na zakup artykułów spożywczych, naczyń jednorazowych i opału, na usługi - w tym ochronę mienia, wycenę szkód, usługi gastronomiczne i wynajem TOI TOI.

Gmina zleciła już też - za ponad 49 tysięcy zł - opracowanie dokumentacji na odbudowę gminnego wodociągu w Nowej Białej, która ma być gotowa do końca sierpnia oraz - za prawie 14 tysięcy - montaż monitoringu na terenie amfiteatru.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - oprócz zasiłków z rozdysponowanej już w całości 2,5-milionowej pomocy rządowej - wypłacił pogorzelcom także część tych pieniędzy, które gmina otrzymała od samorządów. To na razie kwota 1 mln 50 tysięcy zł, pochodząca z puli małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Poza tym, przypomnijmy, prawie 5 mln zł zebrała od wiernych Archidiecezja Krakowska, która zorganizowała kościelną zbiórkę dla pogorzelców. Ponad 1,3 mln zł wpłynęło na zrzutkę internetową zorganizowaną przez Stanisława Krzysztofka. Niedawno Klub Nowa Biała – Chicago przekazał 50 tys. dolarów na rzecz pogorzelców.

pk/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.08.2021 13:06