Grzać albo nie grzać? - przedjesienne dylematy nowotarżan

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy rozpoczyna się w Nowym Targu sezon grzewczy. Ani Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ani Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie mają ścisłych terminów, a sami mieszkańcy miasta są w kwestii włączania ogrzewania podzieleni.
Spadek temperatur, który nastąpił na początku września, zaowocował telefonami kilku mieszkańców do Zakładu Gospodarki Komunalnej z odwiecznym pytaniem - kiedy zaczniecie grzać?

- Odebraliśmy pięć takich telefonów - mówi Dorota Burdyn, prezes ZGM. - Muszę jednak wyraźnie powiedzieć, że my jesteśmy tylko zarządcą, a decyzję faktycznie podejmują wspólnoty mieszkaniowe, tu liczą się koszty. Od razu, przed pierwszym wrześniowym weekendem, skontaktowaliśmy się więc z zarządami 26 wspólnot, wszędzie usłyszeliśmy, żeby jeszcze poczekać.

Ostatecznie - jak informuje Dorota Burdyn - MPEC włączył ogrzewanie dla budynków będących w gestii ZGM, w poniedziałek, 6 września. Cztery dni wcześniej, 2 września, ciepłe kaloryfery mieli mieszkańcy bloków należących do Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

„Uprzejmie informujemy, iż nie ma sztywnych terminów uruchamiania ogrzewania w budynkach zarządzanych przez Nowotarską Spółdzielnię Mieszkaniową w Nowym Targu. Zgodnie z zawartą umową z MPEC Nowy Targ sezon grzewczy rozpoczyna się 01.06 i kończy 31.05 każdego roku. Decyzję o uruchamianiu ogrzewania podejmuje się w sytuacji, kiedy temperatury są niskie i utrzymują się przez kilka kolejnych dni. W celu uruchomienia ogrzewania jest potrzebny pewien proces, którego nie można wykonać natychmiast z dnia na dzień, związane jest to między innymi z napełnieniem wody w instalacji, sprawdzeniem szczelności instalacji w budynkach, remontami bieżącymi sieci itp. W tym roku ze względu na pogodę zadecydowano o uruchomieniu ogrzewania od 02.09.2021r, w roku ubiegłym roku był to 24 września. Na chwile obecną nie wiemy, czy ogrzewanie zostanie wyłączone jeszcze we wrześniu, o tym będą decydować warunki pogodowe. Jakkolwiek dni mają być teraz cieplejsze, to noce zapowiadane są z niską temperaturą. Każdy budynek jest wyposażony w tzw. „pogodówkę”, która dostosowuje parametry cieplne w budynku do warunków pogodowych na zewnątrz. Również mieszkańcy mają w swoich lokalach zamontowane zawory termostatyczne, którymi mogą regulować ciepło w swoich mieszkaniach” - taką odpowiedź na pytanie o kwestię ogrzewania Podhale24 otrzymało z kolei od spółdzielni.

Aktualnie kaloryfery w blokach są gorące i faktycznie - przy panującej w ostatnich dniach aurze - mieszkańcy najczęściej zakręcają zawory. Pojawiają się też opinie, że można było jeszcze poczekać i obawy o rachunki.

p/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.09.2021 12:16