Podhale: nie ma punktów szczepień w szkołach, bo zainteresowanie jest znikome

Podczas, gdy w Polsce w szkołach organizowane są punkty szczepień dla młodzieży szkolnej, w powiecie tatrzańskim liczba chętnych na szczepienie jest znikoma. Spowodowane jest to negatywnym podejściem do szczepionek, ale także tym, że osoby, które chciały się zaszczepić już to zrobiły.
Na terenie niemal całej Polski w szkołach tworzone są tymczasowe punkty szczepień dla młodzieży uczęszczającej na zajęcia. W powiecie tatrzańskim zainteresowanie szczepieniami wśród dzieci jest znikome i w żadnej ze szkół nie zorganizowano takiego punktu. - Mamy kontakt ze szkołami i w każdej z nich jest jedna do trojga chętnych osób. Przez to ciężko mówić o tworzeniu punktów szczepień w szkołach - zaznacza dr Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień w powiecie tatrzańskim.

Jednym z powodów niewielkiego zainteresowania szczepieniami jest niechęć do szczepień jaką widać na Podhalu. W gminie Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim zaszczepionych jest 22,1% mieszkańców zameldowanych na terenie gminy. To daje przedostatnie miejsce we wszystkich gminach na terenie Polski. Gorsza sytuacja jest tylko w gminie Czarny Dunajec, gdzie liczba zaszczepionych wynosi 20,7%.

Niewielkie zainteresowanie szczepieniami wśród młodzieży uczącej się wynika także z postawy rodziców. - Rodzice, którzy się nie szczepią, to ich dzieci też są nieszczepione. Rodzice, którzy są zaszczepieni, to ich dzieci na 100% też są zaszczepione - zaznacza dr Jerzy Toczek. - Tu przełożenie jest bardziej rodzinne. Jeżeli rodzina będzie wywierać bardziej pozytywny wpływ i przekazywać pozytywną informacje o szczepieniach, to te dzieci byłyby już zaszczepione - dodaje.

Niezdecydowanych na przyjęcie szczepionki powinien skłonić do działania fakt, że 99% osób, które przebywają obecnie w szpitalach z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione. W zakopiańskim szpitalu siedem osób, które początkiem tygodnia przebywało w szpitalu nie przyjęło szczepionki.

ms/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.09.2021 09:40