Ministerstwo dołożyło pieniędzy na budowę toru lodowego w Zakopanem

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński zdecydował o zwiększeniu dofinansowania do budowy krytego toru lodowego w Zakopanem do kwoty 97 mln 401 tys. 200 zł, która gwarantuje realizację inwestycji - poinformował Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem.
W zakopiańskim COS-ie otwarto oferty na budowę zadaszonego toru lodowego. Zainteresowanych realizacją inwestycji jest pięć firm, ale chcą ogromnych pieniędzy. COS chciał przeznaczyć na budowę toru ok. 58 mln zł. Tymczasem najtańsza oferta, spośród tych, które wpłynęły na przetarg, opiewała na 116 mln zł. Pozostałe firmy chcą kolejno 124, 143, 152 i 204 mln zł, czyli 2-3 razy więcej niż planuje się wydać. To znacznie skomplikowało sprawę budowy toru lodowego.

Z pomocą przyszedł jednak resort sportu, który zwiększył dofinansowanie do 97 mln 401 tys. 200 zł. To pozwoli rozstrzygnąć przetarg.

Prace mają rozpocząć się na przełomie roku. Hala lodowa w Zakopanem powstanie w miejscu funkcjonującego od lat 60. minionego wieku odkrytego toru lodowego. Co istotne, nowy obiekt będzie wielofunkcyjny, a korzystanie z niego możliwe będzie w systemie całorocznym przez różne grupy sportowe. W ramach inwestycji powstanie także nowoczesne zaplecze administracyjno-szatniowe, bieżnia lekkoatletyczna wewnętrzna 3-torowa z szerokością toru wynoszącą ok. 1,22 m oraz bieżnia lekkoatletyczna zewnętrzna 4-torowa wraz z bieżnią prostą 100-metrową 6-torową. Pojemność trybun hali lodowej to 2000 miejsc. Obiekt będzie spełniał wymogi organizacji imprez masowych, w tym zawodów rangi międzynarodowej zgodnych z wymaganiami Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS).

oprac. r/ COS Zakopane

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.09.2021 13:35