Romka z gminy Bukowina Tatrzańska będzie reprezentować Polskę na słynnym Biennale w Wenecji

To kolejne tegoroczne wyróżnienie dla malarki z Czarnej Góry pochodzenia romskiego. W styczniu otrzymała ona jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce - Paszport Polityki. Teraz została wybrana do reprezentowania Polski na 59. Biennale w Wenecji.
Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Małgorzata Mirga-Tas wygrała konkurs na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim, która zostanie tam zaprezentowana.

- Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi projektami oraz po długiej i wnikliwej dyskusji jury w jawnym dwuetapowym głosowaniu wskazało do realizacji projekt wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat” zaproponowany przez kuratorów Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę (godło Bacht). Jury zwróciło uwagę na niezwykle atrakcyjną wizualną formę (otwierającą pawilon na szeroką publiczność) połączoną z oryginalną i przemyślaną konstrukcją ideową „proponującą nową narrację o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską a europejską”. W twórczy sposób doświadczenie osobiste artystki i lokalne historie splatają się tu m.in. z tradycją renesansowego malarstwa ściennego zaś prywatna ikonografia łączy się z symboliką i alegorią sprzed stuleci" - uzasadniło swój wybór jury.

59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki La Biennale di Venezia odbędzie się w dniach 23 kwietnia – 27 listopada 2022.



Małgorzata Mirga-Tas urodziła się w 1978 roku w Zakopanem. Jest Romką ze szczepu Bergitka. Wychowała się w osadzie cygańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. Po ukończeniu zakopiańskiego liceum plastycznego im. Antoniego Kenara na wydziale meblarstwa zdecydowała się zdawać na krakowską ASP na Wydział Rzeźby. W 2004 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. To tam wypracowała swoją technikę tworzenia rzeźb z tektury. Ponadto odkryła energię i inspiracje płynące z romskich korzeni. W jej pracach wyróżniają się charakterystyczne dla niej formy oraz motywy, które z powodzeniem udaje się zaaplikować na papier, tkaninę lub materię rzeźbiarską.



oprac. r/ więcej: labiennale.art.pl

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.10.2021 20:30