Szlak rowerowy imienia Katarzyny Niewiadomej oficjalnie otwarty. "Chcę być inspiracją dla młodych ludzi" (zdjęcia)

W Ochotnicy Dolnej, na placu przy urzędzie gminy, miało dziś miejsce odsłonięcie pierwszej tablicy szlaku rowerowego „Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge” z udziałem samej patronki. Pochodząca z Ochotnicy Górnej brązowa medalistka niedawnych Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym, osobiście zerwała wstęgę.
Ze względu na warunki pandemiczne oraz czas urlopowy sportsmenki, wydarzenie odbyło się w kameralnym gronie z udziałem rodziny, kibiców oraz przedstawicieli samorządu – wójta, pracowników i radnych.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia gratulacji Kasi Niewiadomej za jej dotychczasowe sukcesy kolarskie, wytrwałość i promowanie Gminy. Wójt Tadeusz Królczyk podkreśli, że Kasia jest rodowitą ochotniczanką, 100 – procentową - w 50 procentach jej korzenie są w Ochotnicy Dolnej, a w 50 procentach w Ochotnicy Górnej. – Kasiu, cała społeczność jest niezwykle szczęśliwa, że rozsławiasz imię Ochotnicy i Polski na całym świecie, jesteś naszą ambasadorką. Jesteś też wielką inspiracją dla wszystkich młodych mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej.

W ramach podziękowań Tadeusz Królczyk wręczył naszej brązowej medalistce Mistrzostw Świata pamiątkową statuetkę oraz kwiaty.

Następnie została odsłonięta pierwsza tablica prezentująca szlak „Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge”. Tablicę odsłoniła Kasia Niewiadoma wraz z Wójtem Tadeuszem Królczykiem oraz Cezarym Szafrańcem – wykonawcą szlaku, który pokrótce go omówił i scharakteryzował.

Kasia Niewiadoma podziękowała za utworzenie szlaku i bardzo ciekawą inicjatywę, która zrodziła się w jej rodzinnej miejscowości. Podkreśliła, że z pewnością przyczyni się ona do aktywizacji osób uprawiających kolarstwo i znalezienia nowych talentów. - Chcę być inspiracją dla młodych ludzi, a dzięki tej ścieżce będę mogła to robić. Dziękuję.

Do 15 listopada br. zostanie oddany cały szlak „Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challange” wraz z oznakowaniami. Natomiast w 2022 roku planowany jest cykl działań promocyjnych związanych z tym szlakiem.

Szlak „Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challange” będzie zawierał 16 odcinków, podzielonych na dwie kategorie: łatwe - fun i trudne - challenge. Każdy odcinek będzie oznakowany, z początkową tablicą informującą o tym co nas czeka, czyli długość, przewyższenie, średnie i maksymalne nachylenie. Przeważnie ta druga wartość jest istotna, bo nie ma drugiego miejsca w Polsce, gdzie można byłoby na asfaltowych podjazdach zmierzyć się z tak licznymi i stromymi podjazdami, w najstromszym miejscu nachylenie dochodzi do 40% (Odcinek Twarogi). W tych miejscach będą czekały na rowerzystów tablice z podanym nachyleniem, a na samym końcu każdego odcinka tablica z wysokością n.p.m. Dodatkowo każdy odcinek będzie wyznaczony w rowerowej aplikacji Strava.com, gdzie będzie można porównać się z innymi. Cała długość szlaku ma ponad 117km z przewyższeniem blisko 3500 metrów.

Katarzyna Niewiadoma jest jedną z najlepszych kobiet w kolarstwie szosowym na świecie. W tym roku zdobyła swój pierwszy, upragniony medal Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego, zajmując po pasjonującej walce trzecie miejsce. Tym samym wpisała się w historię polskiego kolarstwa jako pierwsza medalistka Mistrzostw Świata.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.10.2021 16:15