W okresie jesiennym wiele osób skarży się na alergię, która skutecznie może obniżyć jakość życia. Kaszel, łzawienie oczu, wysypka czy duszności to tylko niektóre z objawów alergii, które warto skonsultować ze specjalistą.
Alergie wywyołać może bowiem wszystko – smog i zanieczyszczenia powietrza, kosmetyki, pleśń i grzyby. Testy alergologiczne pozwolą się upewnić, czego powinniśmy unikać.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do alergologa?
Do alergologa należy udać się niezwłocznie po zaobserwowaniu u siebie lub u swojego dziecka takich objawów jak przewlekły kaszel, łzawienie oczu, katar, zmiany skórne, problemy z oddychaniem lub duszności. Warto pamiętać, że nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie.
Alergolog – jak wygląda pierwsza wizyta?
Podczas pierwszej wizyty najistotniejszą kwestią jest kompleksowo i profesjonalnie przeprowadzony wywiad, który pozwoli dokładnie określić sytuację zdrowotną pacjenta.
Jednym z wybitnych specjalistów z zakresu alergologii dziecięcej oraz alergologii osób dorosłych jest lek. med. Kazimierz Trojnarski przyjmujący w klinice ALLMEDICA.
Jak przygotować się do wizyty u alergologa?
Przed wizytą u alergologa warto przygotować kilka niezbędnych informacji. Poniższe wskazówki ułatwią komunikację z lekarzem oraz znalezienie przyczyny alergii.
W przypadku występowania objawów, warto spisać objawy, okoliczności w jakich się pojawiają lub nasilają. Czy są one zależne od warunków pogodowych lub danego spożywanego pokarmu lub płynów.
Informacje o przebytych chorobach oraz dokumentacja medyczna z przebytych zabiegów. Do alergologa należy przyjść również z spisem przyjmowanych leków na stałe, chorobach oraz dolegliwościach.
Po przeprowadzonym wywiadzie oraz badaniu fizykalnym lekarz, zleca do wykonania bardziej szczegółowe testy i badania laboratoryjne, które pozwolą na lepsze rozpoznanie przyczyn alergii.
Wyróżniamy różne rodzaje testów alergologicznych, w tym: