Na cmentarzu żydowskim w Nowym Targu odsłonięto pomnik i odczytano 2866 nazwisk żydów (zdj.)

W niedzielę w południe na cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci żydów z Nowego Targu i imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady.
Uroczystość poprowadził Dariusz Popiela z inicjatywy Ludzie - Nie Liczby. Wzięli w niej udział m.in. burmistrz Grzegorz Watycha, Aleksander Czyżewski z Ambasady Izraela, a także przedstawiciele nowotarskich oraz żydowskich środowisk i organizacji, w sumie ok. 200 osób.

Dr Karolina Panz, badaczka historii podhalańskich żydów, mówiła, że pomnik poświęcony jest żydowskim mieszkańcom Nowego Targu i okolicy, żyjącym tu i pochowanym na tutejszym cmentarzu. - Z wielu rodzin nie ocalał absolutnie nikt. To co po nich zostało, to okruchy pamięci - mówiła.

Dr Panz dotarła do ok. 2900 nazwisk żydów z Nowego Targu i okolicy zamordowanych w czasie II wojny światowej. Wszystkie zostały odczytane podczas dzisiejszej uroczystości w nowo powstałym miejscu pamięci po to, by jak mówił Dariusz Popiela, symbolicznie ich przywołać i pożegnać. - Przypominając z imienia i nazwiska każdą z ofiar przeciwstawiamy się temu, co się wydarzyło tutaj 80 lat temu - mówiła dr Panz.



Anna Janowska opowiadała o swoich bliskich, których nazwiska znalazły się na pamiątkowych tablicach na cmentarzu. - Ja z mamą i siostrą przeżyłyśmy wojnę w ukryciu, wywiezione przed ostatnią masową egzekucją, które odbywały się w Rabce. Życie zawdzięczamy Marianowi Świderskiemu, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata - wspominała, dodając, że do grona Sprawiedliwych należą również dzisiaj Dariusz Popiela i dr Karolina Panz, którym dziękowała za ocalenie pamięci o podhalańskich żydach.

r/ zdj. w galerii poniżej - Szymon Pyzowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 07.11.2021 14:14