Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu ze szczepieniami w tle (zdjęcia)

- Zjednoczenie wszystkich Polaków, niezależnie od reprezentowanego stanu, poglądów i wyznania, umożliwiło stworzenie podstaw do budowy solidnych fundamentów nowego, silnego państwa - przypominał dziś podczas nowotarskich obchodów 11 listopada, burmistrz Grzegorz Watycha.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie jej uczestnicy - prowadzeni przez konną banderię - przemaszerowali na rynek. Byli wśród nich m.in. miejscy i powiatowi samorządowcy, przedstawiciele służb, urzędów, organizacji, stowarzyszeń i szkół.

- Odrodzona Polska, która wróciła na mapę świata w 1918 roku, wyniszczona przez zaborców i wojny, nie była państwem spokojnym, ale była wreszcie państwem suwerennym - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Watycha. - Zjednoczenie wszystkich Polaków, niezależnie od reprezentowanego stanu, poglądów i wyznania, umożliwiło stworzenie podstaw do budowy solidnych fundamentów nowego, silnego państwa (…). Kultura i historia wzmacniają nasze państwo i stanowią nasze dziedzictwo. Mówię o tym dzisiaj, w tym uroczystym dla wszystkich Polaków dniu, bo chcę też dzielić się tą radością, że już za kilka dni swoje podwoje otworzy na nowo i w nowym wymiarze gmach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Jestem przekonany, że będzie to miejsce, gdzie zagości i rozkwitnie sztuka, teatr, muzyka, nawiązując do najlepszych tradycji kulturalnych 20-lecia międzywojennego naszego miasta.

Przemawiali również podhalańscy wiceministrowie - Edward Siarka i Andrzej Gut-Mostowy, a okolicznościowe wystąpienie posłanki PiS Anny Paluch, która świętowała w Warszawie, odczytał radny powiatowy Krzysztof Kurańda. Nie zabrakło w tych wystąpieniach odniesień do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i pochwał munduru.
Później pod Tablicą Pamięci 1920 roku przy ratuszu złożone zostały wiązanki kwiatów, z patriotycznymi koncertami wystąpiły Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka i Miejski Chór „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy.

Dzisiejszą uroczystość zakończył wernisaż wystawy historycznej „Na pamiątkę walk o Niepodległą. Nowotarski Kopiec Wolności” w Muzeum Podhalańskim.

Przy okazji dzisiejszego święta, urząd wojewódzki wraz z nowotarskim starostwem zorganizowali na rynku punkt szczepień przeciw COVID-19. Od godziny 10 do 13 - kiedy uroczystości dobiegły końca - zaszczepiło się ok. 40 osób - głównie pierwszą oraz trzecią, przypominającą dawką. Punkt działał do godz. 16, więc liczba ta zapewne wzrosła.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości trwają w stolicy Podhala przez trzy dni. Już wczoraj na nowotarskiej nekropolii złożono wiązanki na grobach poległych w obronie ojczyzny, na jutro natomiast w szkole muzycznej przewidziano okolicznościowe wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta i wręczenie medali oraz odznaczeń państwowych. Później - koncert Stanisław Soyka Trio. Początek jutrzejszych uroczystości w PSM przy ul. Parkowej 12 - o godzinie 17.

p/ zdj. Szymon Pyzowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.11.2021 17:27