Ranking "Gmina dobra do życia". Podhale daleko w tyle

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki Rankingu "Gmina dobra do życia", badającego jakość życia w gminach. W przygotowanym po raz pierwszy tego typu zestawieniu opisano prawie 2,5 tys. polskich gmin. Ostatnie miejsce zajęły Szaflary. Najlepszy wynik z Małopolski osiągnął Kraków, zajmując 25. miejsce, a na Podhalu - Kościelisko z miejscem 1 157.
- Zestawienie powstało w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ocenę stanu zaspokojenia potrzeb człowieka (materialnych, czyli bytowych i niematerialnych, duchowych - przyp. red.) Wynika to z szybkich przemian społecznych zachodzących w Polsce po 1989 r. i po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska w ostatnich trzech dekadach znajduje się na ścieżce szybkiego wzrostu gospodarczego, stymulującego poprawę warunków życia. Na modernizację społeczną nakładają się jednak niekorzystne trendy demograficzne, związane z wyludnianiem się większości terytorium kraju, w tym także miast oraz postarzaniem struktury wieku. Na tym tle nadrzędnym celem raportu jest próba oceny stanu zaspokojenia potrzeb społecznych w Polsce na możliwie niskim stopniu dezagregacji przestrzennej gmin. Niezależnie od szerszych terytorialnie procesów gospodarczych to bowiem samorządy w znacznym stopniu odpowiadają za stan zaspokojenia usług publicznych. Tak więc prezentowany ranking gmin jest wypadkową trendów regionalnych, często zawartej w tym geograficznej renty lokalizacyjnej, ale także polityki społecznej władz lokalnych, wreszcie samych mieszkańców - wyjaśnia autor pracy, prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Ten ranking jest - jak dodaje prof. Śleszyński - "prawdopodobnie pierwszym tak wyczerpującym i szczegółowym terytorialnie ujęciem tych zagadnień w Polsce. Przy jego opracowaniu wykorzystano zbiór 48 wskaźników. Niemniej jest on subiektywną propozycją autorską, a czas i odbiór społeczny pokaże, na ile może stać się trwałym sposobem oceny jakości życia w gminach Polski".

Dokonując zestawienia wzięto pod uwagę m.in. warunki klimatyczne (prawdopodobieństwo występowania burzy, czy gołoledzi), ukształtowanie terenu, bliskość terenów zielonych i lasów, walory estetyczne krajobrazu, zanieczyszczenie środowiska, jakość powietrza, rozwój demograficzny, równowagę płci, przyrost naturalny, dochód narodowy na 1 mieszkańca w podregionie, dochody własne budżetów gminy, inwestycje mieszkaniowe, poziom bezrobocia, ilość osób korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej, wydatki inwestycyjne gminy, przeciętne wynagrodzenie w relacji do średniej krajowej, liczbę osób wyjeżdżających do pracy poza gminę, istnienie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, przeliczenie liczby lekarzy na na 10 tys. mieszkańców, przestępstwa, wypadki drogowe i kolizje, dostępność do usług publicznych i komercyjnych, poziom edukacji, ilość miejsc w przedszkolach i żłobkach, dostęp do internetu, ilość miejsc w salach widowiskowych i kinach, liczbę imprez, zasoby bibliotek, wykaz obiektów sportowych, a nawet frekwencję w wyborach samorządowych.

W gronie blisko 2,5 tysiąca gmin najwyższe miejsce z Małopolski zajął Kraków (25.).

Przykłady innych miast i gmin z naszego regionu:

Kościelisko miejsce 1 157,
Spytkowice 1 223,

Czorsztyn 1 320,
Ochotnica Dolna 1 511,

Szczawnica 1 648,
Jabłonka 1 721,

Zakopane 1 783,
Lipnica Wielka 1 844,

Bukowina Tatrzańska 1 880,
Rabka Zdrój 2 009,

Łapsze Niżne 2 091,
Krościenko na Dunajcem 2 130,

Miasto Nowy Targ 2 250,
Poronin 2 340,

Czarny Dunajec 2 377,
Gmina Nowy Targ 2 411,

Raba Wyżna 2 419,
Biały Dunajec 2 467,

Szaflary 2 477 (miejsce ostatnie).

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 12.11.2021 16:51