Ronda, mosty, ścieżki, drogi. Dużo się dzieje w rejonie Krościenka

Radny powiatowy Jan Komorek opowiadał na sesji Rady Gminy w Krościenku o licznych inwestycjach drogowych prowadzonych w tym regionie.
Radny przekazał, że zakończyła się budowa chodnika na odcinku Krośnica - Czorsztyn o długości 1800 metrów. - Jest połączenie obu gmin pięknym chodnikiem, który pozwala bezpiecznie poruszać się wzdłuż drogi powiatowej, a w obszarze niezabudowanym otwiera możliwości budowy nowych domów czy nowych pensjonatów - podkreślał.

Inwestycja wymagała wielu starań i wspólnie, mówił Jan Komorek, z wicestarostą Bogusławem Waksmundzkim, udało się im to zadanie "popchnąć" i zrealizować. Obecnie, od skrzyżowania w Czorsztynie, budowana jest ścieżka, wykonana została też nowa nawierzchnia drogi w kierunku na Hałuszową - Majerz. - I tam będzie bezpieczna asfaltowa ścieżka rowerowa, oddzielona pasem kostki od drogi - dodał.

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu złożyło, jak mówił, wniosek do Polskiego Ładu o dofinansowanie przebudowy drogi przez Ochotnice. - Jest to związane z tym, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie przekierował część ruchu na Ochotnice, żeby odciążyć rondo w Krościenku. To tworzy sytuację, że bardzo dużo osobówek w weekendy jedzie przez Ochotnice. Względy bezpieczeństwa mieszkańców wymagają budowy chodników, zniszczona jest też jedna serpentyna poniżej Przełęczy Knurowskiej, która będzie wymagała remontu - objaśniał.

Kolejna sprawa, to kontynuacja i zakończenie budowy ścieżki rowerowej Krościenko - Szczawnica. - Doszliśmy do Biedronki, a teraz od Od Biedronki do Kotońki powstał kolejny projekt. I będziemy wnioskować o to zadanie do Polskiego Ładu - poinformował.

Radny przekazał również, że Urząd Marszałkowski w Krakowie przygotował projekt przebudowy ronda na Ochotnickiej Rzece. - Jest tam przygotowany projekt ronda, jak w Zabrzeży, turbinowego, by wyjeżdżającym z Ochotnicy łatwiej się było włączyć do ruchu - mówił.

- Kolejna sprawa, to jak państwo wiecie, Urząd Marszałkowski w Krakowie kontynuuje budowę ścieżki rowerowej VeloDunajec od Księżego Lasu w kierunku Kłodnego Tylmanowej, przez ulicę Sobieskiego. Jest tam ta ścieżka poszerzana. I w ramach tego urząd marszałkowski rozpoczął budowę mostu samochodowo-rowerowego na początku Tylmanowej, w dzielnicy Brzegi. Znajdująca się tam wisząca kładka będzie rozebrana, będzie wybudowany most bez podpory na środku. Koszt to 12 mln zł. I ta ścieżka będzie przerzucona na drogą stronę, na Zawodzie - relacjonował. - Pan marszałek powiedział na otwarciu tej inwestycji, że zaczynamy budowę tego mostu, a w drugim roku zaczniemy budowę następnego mostu, w Krościenku na Piaskach, 400 metrów niżej od tego mostu wybudowanej w 1870 roku.

Radny dodał też, że rozpoczęła się budowa mostu na drodze wojewódzkiej w Dębnie. Most buduje firma z Będzina. Ma zostać on oddany do użytku, podobnie jak wcześniejsze mosty, w 2023 roku.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 16.11.2021 20:10