Będzie podwyżka opłat za śmieci?

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder przekonuje, że opłata za odbiór odpadów dla mieszkańców musi wzrosnąć. Decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu, na sesji Rady Miejskiej.
Burmistrz proponuje, w projekcie uchwały przedstawionej radnym, żeby od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych płacili za odbiór śmieci 33 zł od osoby (odpady posegregowane), mieszkańcy budynków wielorodzinnych i bloków 30 zł miesięcznie za osobę, a właściciele domków letniskowych 190 zł rocznie. Opłaty rosną dwukrotnie w przypadku niesegregowania odpadów. 7-złotowa obniżka przysługiwać ma mieszkańcom domów jednorodzinnych, którzy będą posiadać przydomowe kompostowniki. Właściciele niezamieszkałych nieruchomości, na których wytwarzane są odpady, zapłacą 1,80 zł za m.kw. lub 3,60 zł jeśli nie segregują śmieci.

Leszek Świder tłumaczy, że przepisy mówią o tym, iż miasto nie może dopłacać do odbioru śmieci. To system, który musi się samofinansować. Tymczasem do przetargu na odbiór odpadów stanęła tylko jedna firma i oferta, jaką złożyła, jest o 600 tys. zł wyższa niż wysokość kwoty, jaką miasto pobierało dotychczas od mieszkańców. Dlatego by system się bilansował, konieczne jest podniesienie opłat.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.11.2021 12:42