"Wyklęci, czy przeklęci" - NŚZAK przedstawia filmy dokumentalne o powojennym czasie na Podhalu

Twórcy filmów przedstawiają się tak: "My - Marek Zapała, Tadeusz Morawa oraz Janusz Zacharski - sympatycy Armii Krajowej, działamy w Stowarzyszeniu Niezależny Światowy Związek Armii Krajowej, porządkując historię z tamtych lat. Według naszych ustaleń, pracownicy IPN popełniają błąd - promując społeczeństwu za wzór - bezwzględne i często kryminalne działania „Ognia” i jego oddziału, które po prawie 100 latach ciągle jeszcze wywołują u rodzin ofiar lęk".
Zapowiadają cykl kilkudziesięciu reportaży z udziałem świadków wydarzeń jakie miały miejsce na Podhalu i Małopolsce w latach 1939-48.

"Jako potomkowie rodzin żołnierzy 1 PSP AK jesteśmy zaangażowani w ustalaniu poprawności historycznej. Dysponujemy bogatym zasobem dokumentów, relacji i opracowań, przekazanych nam przez Akowców oraz świadków tamtych zdarzeń. Obecnie oceny i opinie ludzi obecnie żyjących na Podhalu a dotyczących działalności żołnierzy 1PSP AK i „Ognia” diametralnie się różnią. Spowodowane jest to często brakiem wiedzy wynikającym z jednostronnego przekazu w ogólnie dostępnych mediach. Mamy nadzieje, że zaprezentowane przez nas reportaże oparte o dostępne dla nas dokumenty, pozwolą Państwu poznać kulisy wielu zdarzeń, tragedii i krzywd jakie dotknęły naszych przodków w trudnych latach wojennych i powojennych" - napisali autorzy projektu w liście do naszej Redakcji. Proszą też "rodziny pokrzywdzonych wówczas osób chcących podzielić się swoją historią o kontakt: marekgalas@gmail.com"'.

Oto dwa pierwsze odcinki cyklu:

Odcinek 1. Zapomniane historie



Odcinek 2. Tragedia rodziny Waksmundzkich - śmierć "Ognia"


opr. s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 19.11.2021 11:45