W rejonie Gubałówki - PKL buduje nowy obiekt (wizualizacja)

ZAKOPANE. PKL zapowiada budowę restauracji i mini-browaru. Obiekt powstanie obok dolnej stacji kolei PKL Gubałówka. Obiekt nosić ma nazwę "Gwarno" i być gotowy w 2023 roku.
Teren po prawej stronie przed budynkiem stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL pod Gubałówką został wydzielony i przygotowany do rozpoczęcia budowy. "Nieruchomość PKL zostanie zagospodarowana przez spółkę tak, by zapewnić mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym Zakopane dodatkową atrakcję. W tym miejscu powstaje obiekt restauracyjny z lokalnym mini-browarem z przeznaczeniem na potrzeby działalności obiektu" - zapowiada inwestor.

"Gwarno" to nazwa budowanego przez PKL obiektu, który pomieści 245 osób. Budynek ma mieć dwa poziomy nadziemne i jeden podziemny. Z zewnątrz architektonicznie inspirowany był pierwotną, historyczną formą dolnego budynku kasowego pod Gubałówką, zaprojektowanego w latach 30-stych ubiegłego stulecia, przez Władysława Stokowskiego. Obiekt zaprojektowany prawie 100 lat temu miał bardzo prosty i modernistyczny charakter, prosta wertykalna konstrukcja słupowa nadawała architektoniczny rytm i porządek, co zostało pokazane również w nowym, budowanym przez PKL obiekcie.


Powstający pod Gubałówką budynek będzie nawiązywał do architektury górskiej. Wnętrza inspirowane regionalnymi materiałami, drewnem, metalem zostaną także wyposażone w elementy regionalne, związane przede wszystkim z górami i Zakopanem.

Głównym elementem przykuwającym uwagę jest drewniany sufit na parterze, który jest odwzorowaniem trójwymiarowego widoku tatrzańskich szczytów przedstawiony w skali dostosowanej do ich wielkości. Drewniana forma trójwymiarowych gór ma oznaczone najważniejsze wzniesienia i doliny występujące w Tatrach. Wnętrze uzupełniają elementy miedziane, które przypominają, że obiekt to także lokalny browar produkujący produkty wysokiej jakości.


Na parterze budynku znajdą się między innymi miejsca dla 113 osób, donice z kosodrzewiną oraz szafa z dedykowanymi dla nowego obiektu, specjalnie stylizowanymi na ten cel pamiątkami. Na piętrze mieścić się będzie wyodrębniona strefa dla dzieci, a jego przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, żeby pomieścić tutaj 132 osoby.

- Teren inwestycji został odgrodzony od deptaka i rozpoczęliśmy prace związane z budową nowego funkcjonalnego obiektu. PKL są gotowe wspierać inicjatywy mające na celu dostarczenie mieszkańcom oraz turystom dodatkowych atrakcji. Chcemy, żeby "Gwarno" było jakościowym miejscem, w którym turyści zetkną się z architekturą Podhala spędzając ciekawie swój wolny czas pod Gubałówką. "Gwarno" może stać się miejscem spotkań, ciekawych wydarzeń kulturalnych i inspirować zarówno architekturą, historią Zakopanego jak i dobrą ofertą gastronomiczną - zapowiada Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Otwarcie nowej inwestycji Polskich Kolei Linowych pod Gubałówką zaplanowane jest na 2023 rok.
mat. pras., opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.11.2021 12:14