Odpowiedź burmistrza Zakopanego na oświadczenie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

"Burmistrz Miasta Zakopane nigdy nie był i nie będzie inicjatorem artykułów prasowych, które w sposób subiektywny i wybiórczy przedstawiają całą sprawę, powodując jedynie zaostrzenie konfliktu i całkowicie odcina się od ich treści" - pisze burmistrz Janusz Majcher w wydanym oświadczeniu.
W mediach pojawiły się opinie, iż Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia twardo egzekwują od miasta Zakopane oddanie mu willi "Polana" oraz chcą eksmisji lokatorów willi.

Rzeczniczka Zgromadzenia wydała oświadczenie w tej sprawie. (Czytaj: wiadomość z archiwum )

Zaś na stronach internetowych zakopiańskiego Urzędu Miasta można znaleźć taki komunikat:
"W odpowiedzi na sprostowanie s. M. Elżbiety Siepak, rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, dotyczące niezwykle trudnej sprawy, jaką jest sytuacja mieszkaniowa lokatorów budynku położonego w Zakopanem przy ul. Piłsudskiego 24, potocznie zwanego „Polaną”, do którego Zgromadzenie odzyskało prawo własności, Burmistrz Miasta Zakopane chciałby w miarę obiektywny sposób przedstawić wszystkie fakty.

Zarządzeniem z dnia 1 września 1951 r. minister gospodarki komunalnej ustanowił przymusowy zarząd państwowy nad pensjonatem „Polana”, położonym przy ul. Piłsudskiego w Zakopanem. Protokołem z dnia 17 września 1951 roku przekazano nieruchomość w przymusowy zarząd państwowy.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 11 czerwca 1957 roku otrzymało
w akcie darowizny – w zamian za dożywotnia opiekę – nieruchomość z pensjonatem „Polana” . Jednak ówczesne władze państwa polskiego przejęły pensjonat i orzeczeniem z dnia 4 stycznia 1962 roku minister gospodarki komunalnej stwierdził przejście przedmiotowej nieruchomości na własność Skarbu Państwa. Następnie nieruchomość ta w latach 90. została przekazana gminie przez Skarb Państwa.

W roku 2002 nieruchomość została zagospodarowana przez Gminę Miasto Zakopane. W pensjonacie urządzono 13 mieszkań komunalnych (w dawnych 7 pokojach), w których zamieszkali lokatorzy na podstawie umów najmu.
Decyzją z dnia 19 maja 2005 roku minister infrastruktury, działający na wniosek Zgromadzenia, stwierdził nieważność zarządzenia z dnia 1 września 1951 roku, wykazując brak przesłanek do ustanowienia zarządu przymusowego.

Stanowisko to zostało potwierdzone decyzją ministra transportu i budownictwa z dnia 21 lutego 2006 roku, po rozpoznaniu odwołania, które wniosła Gmina Miasto Zakopane. Decyzja ministra transportu, który od dnia 31 października 2005 roku stał się organem właściwym w sprawie, została zaskarżona przez Gminę Miasto Zakopane, najpierw do Wojewódzkiego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie 28 listopada 2008 roku prawomocnym wyrokiem oddalił skargę kasacyjną Gminy, przyznając tym samym tytuł prawny do przedmiotowej nieruchomości Zgromadzeniu.

W zaistniałej sytuacji dnia 21 kwietnia 2009 roku doszło do spotkania z Burmistrzem Zakopanego, Januszem Majchrem, w czasie którego Zgromadzenie określiło swe stanowisko: Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia jest zainteresowane odzyskaniem posesji bez lokatorów, gdyż zamierza w pensjonacie prowadzić dzieło miłosierdzia, związane z wychowaniem dziewcząt potrzebujących pomocy. Burmistrz oświadczył, że Gmina Miasto Zakopane podejmie wszelkie możliwe, prawem przewidziane działania, aby rozwiązać problem zapewnienia lokatorom zamieszkującym w budynku „dachu nad głową”, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa własności, przynależnego Zgromadzeniu. Jednakże takie działania, biorąc pod uwagę specyfikę całej sprawy, wymagają czasu.

Zgromadzenie dnia 7 sierpnia 2009 roku wystosowało pismo z prośbą do Burmistrza o wyznaczenie terminu spotkania i sukcesywne przekazywanie kluczy do mieszkań do końca bieżącego roku. Z uwagi na fakt, że nie było możliwe spełnienie tej prośby, Burmistrz Miasta Zakopane dnia 9 września 2009 roku skierował do Zgromadzenia zaproszenie na spotkanie, proponując termin 1 października 2009 roku.. W międzyczasie na łamach prasy pojawiły się artykuły, które nie służą ani dobru mieszkańców „Polany”, ani władzom Zakopanego, ani Zgromadzeniu.

Należy jednoznacznie oświadczyć, że Burmistrz Miasta Zakopane nigdy nie był i nie będzie inicjatorem artykułów prasowych, które w sposób subiektywny i wybiórczy przedstawiają całą sprawę, powodując jedynie zaostrzenie konfliktu. Stwierdza też, że całkowicie odcina się od ich treści.

Ze swojej strony Burmistrz Miasta Zakopane pragnie zapewnić opinię społeczną i wszystkie zainteresowane sprawą osoby, że będzie dążył do takiego rozwiązania powstałego problemu, aby w wypracowanym porozumieniu uwzględnione były zarówno prawa osób – lokatorów zamieszkujących w budynku, jak również prawo własności do przedmiotowej nieruchomości, przynależne Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Burmistrz Miasta Zakopane
Janusz Majcher

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 12.10.2009 13:45