Sprzęt gotowy. Zima drogowcom ponoć nie jest straszna...

Meteorolodzy przewidują, że wkrótce pojawią się opady śniegu. "Wszystko co jest potrzebne do zimowego utrzymania dróg krajowych jest przygotowane, by ruszyć do akcji" - zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
- Sól i materiały uszorstniające są zmagazynowane. Sprzęt zimowego utrzymania dróg krajowych w Małopolsce jest przygotowany. Sprzęt oczekuje w bazach i w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba zostanie użyty. Wprawdzie okres sezonu zimowego liczony jest od 1 listopada tego roku do końca marca 2022 r., ale Oddział GDDKiA w Krakowie przygotował się na wystąpienie niekorzystnych warunków zimowych również w październiku czy kwietniu. W tych dwóch miesiącach gotowa do działania jest mniejsza ilość sprzętu, ale może podjąć natychmiastową pracę - komentuje Iwona Mikrut.

Zima w tym roku łaskawa, szczególnie dla kierowców i dla ekip budowlanych, którym pozwala na prowadzenie inwestycji.

Niemniej w pełnej gotowości, od początku miesiąca jest ponad 200 jednostek plus 3 rezerwowe. Jest to: 149 posypywarek opłużonych, 5 pługów wirnikowych (+2 w rezerwie), rezerwowa solarka opłużona, 7 równiarek, 44 jednostki do odśnieżania chodników. Dodatkowo do załadunku materiałów przygotowanych, by zwalczać śliskość na drogach wykorzystywanych jest 37 ładowarek.

Uwzględniając funkcję konkretnej drogi w układzie komunikacyjnym oraz obciążenie ruchem Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad określił zarządzeniem z października br. standardy utrzymania dróg w okresie zimowym. Określają one dopuszczalne odstępstwa od stanu nawierzchni opisanego danym standardem z określeniem czasu, w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny być usunięte.

Zimowym utrzymaniem dróg krajowych na terenie województwa małopolskiego zajmują się firmy wyłonione w przetargu nieograniczonym, pod nadzorem pracowników GDDKiA. Taki system został wprowadzony w 2000 roku. Aktualnie jest pięciu wykonawców działających na terenie Rejonów, czyli komórek terenowych Oddziału.

Są to:
- Rejon w Tarnowie, całodobowy telefon dyżurny: 723-904-549
- Rejon w Nowym Sączu, całodobowy telefon dyżurny: 512-808-883
- Rejon w Nowym Targu, całodobowy telefon dyżurny: 539-778-010
- Rejon w Krakowie, całodobowy telefon dyżurny: 515-555-112
- Rejon w Wadowicach, całodobowy telefon dyżurny: 883-306-865

- Zadaniem wykonawców dysponujących sprzętem i materiałami jest odśnieżanie, usuwanie śliskości, kontrolne objazdy, prowadzenie akcji zimowego utrzymania i przesyłanie pełnej informacji zarządcy drogi. Bazy ze sprzętem i materiałem do posypywania dróg są rozlokowane w różnych miejscach na terenie całego województwa. System monitoringu zimowego utrzymania dróg oparty na urządzeniach i czujnikach montowanych w pojazdach zimowego utrzymania, co pozwala na pełną kontrolę, gdzie w danej chwili znajdują się pojazdy, weryfikację wykonanych prac przez pługi i posypywarki, możliwość dokładnej analizy danych w zakresie lokalizacji, przejechanych tras i weryfikacji wykonanej pracy. Monitoring ten pozwala także na ściślejszą współpracę z innymi służbami i relokację sprzętu w razie konieczności - wyjaśnia rzeczniczka GDDKiA.

Jak dodaje, na odcinkach najbardziej narażonych na zawiewanie śniegu do 30 listopada zostaną ustawione zasłony przeciwśnieżne. Obejmują one odcinki dróg: DK7 (5,5 km), DK47 (2,6 km), DK49 (2,7 km) i DK94 (4,0 km) o łącznej długości 14,8 km. Na odcinkach dróg, gdzie obowiązuje kierowców samochodów ciężarowych posiadanie na wyposażeniu pojazdu łańcuchów zostaną ustawione znaki informujące o tym obowiązku.

- Każdy z użytkowników dróg może na naszej stronie internetowej sprawdzić jakie warunki panują na obszarze, przez który planuje przejechać. Dostęp do tych informacji można uzyskać poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/gddkia w zakładce „Serwis mapowy GDDKiA”. Informację o przejezdności dróg krajowych na obszarze województwa małopolskiego można uzyskać całodobowo w Punkcie Informacji Drogowej Oddziału Kraków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pod numerami telefonów: /12/ 412-16-44, /12/ 417-14-22 oraz 600-800-610. Mamy prośbę do kierowców o przepuszczanie sprzętu do odśnieżania dróg. Pozwoli to na szybszą i efektywniejszą pracę - podsumowuje Iwona Mikrut.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.11.2021 19:40