Stowarzyszenie chce wybudować nad Jeziorem Czorsztyńskim centrum ratownictwa i szkoleń

GMINA CZORSZTYN. - Chcemy reaktywować coś, co kiedyś działało na terenie Jeziora Czorsztyńskiego - mówi Marcin Bagiński, prezes Stowarzyszenia Stawiam na bezpieczeństwo.
Na sesji rady gminy prezes przedstawił plany budowy centrum ratownictwa i szkoleń. Miałoby powstać na plaży w Kluszkowcach. - Wykonujemy ratownictwo weekendowo na Jeziorze Czorsztyńskim i chcemy reaktywować coś, co kiedyś działało. Było to stowarzyszenie Podhalański WOPR – opowiadał Marcin Bagiński. - Chce też zachęcać dzieci i młodzież do pracy w przyszłości w ratownictwie wodnym. - Mamy plan, aby otworzyć centrum szkolenia z ratownictwa wodnego i innych szkoleń z pierwszej pomocy. Chcemy dbać o bezpieczeństwo na tym terenie. Kiedyś młodzi ratownicy garnęli się do pracy i do pomocy w ratownictwie wodnym, teraz jest z tym coraz gorzej – przyznał prezes stowarzyszenia.

Centrum powstałoby w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki rowerowej, z której korzysta coraz więcej osób. - Dochodzi tam do wielu wypadków. Często wzywana jest karetka. Planujemy utworzyć punkt pierwszej pomocy dla poszkodowanych na ścieżce. Kolejnym zadaniem dla centrum będzie profilaktyka bezpiecznego wypoczynku nad wodą - informował Marcin Bagiński.

Stowarzyszenie planuje prowadzić zajęcia profilaktyczne dla młodzieży. Na miejscu będą też pełnić dyżur ratownicy wodni. - To argumenty, które przemawiają za budową centrum - uzasadniał prezes.
Marcin Bagiński przyszedł do gminy, aby prosić o finansowe wsparcie inwestycji. - Jesteśmy stowarzyszeniem otworzonym od niedawna i nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie mamy żadnych dochodów. Ja pracuję charytatywnie i mam grupę ludzi, którzy również w ten sposób pracują. Robimy to dla bezpieczeństwa gminy - mówił.

Radni przyznali, że cel jest szczytny, ale na razie nie znają konkretów. Chcą dowiedzieć się więcej o planowanej inwestycji. Dopiero wtedy będą mogli zająć stanowisko w kwestii ewentualnej pomocy finansowej z gminy. - Gmina nie będzie przeszkadzać i na ile da radę, to pomoże. Ale na ten moment trudno deklarować cokolwiek. Jak poznamy konkrety, to będziemy mogli zdecydować - mówił jeden z radnych.

Wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach popiera pomysł budowy centrum ratownictwa. - Trzeba taką inicjatywę wspierać w miarę możliwości. Bo to służy naszym mieszkańcom i turystom, którzy spędzają czas nad wodą. Na terenie jeziora dochodzi do wypadków. Dziś nie możemy dać deklaracji, co do wysokości wsparcia, ponieważ zostało to przedstawione w zarysie. Radni i ja oczekujemy jasnej informacji, w jakiej wysokości wsparcie jest potrzebę z gminy - powiedział wójt.

ag/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.12.2021 09:48