Uwaga na SMS-y od oszustów

"Wystąpił problem z dostawą”, „Twoja paczka o numerze PL(...) wymaga dopłaty, brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy, prosimy uregulować należność klikając w podany link https://(…).” Dostałeś SMS o takiej treści ? Uważaj to oszustwo!
Odnośniki do stron zawarte w smsach często prowadzą też do spreparowanych stron banków, gdzie podajemy numery kart płatniczych, loginy i hasła do bankowości internetowej. W ten sposób udostępniamy nasze dane. Kliknięcie w podejrzany link może też spowodować zainstalowanie w telefonie złośliwego oprogramowania.

Nie klikajmy w te linki tylko skontaktujmy się ze swoim kurierem. Zadzwońmy i sprawdźmy, czy faktycznie ta nasza paczka zaginęła czy nie. Jeżeli otrzymamy wiadomość, że konieczna jest dopłata albo nawet, że jest nadpłata też zadzwońmy do kuriera i potwierdźmy, czy taka sytuacja ma miejsce Nie klikajmy bezmyślnie w linki.

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożność i dokładne czytanie wiadomości tekstowych od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęcenie kilku minut na zweryfikowanie wiadomości może uchronić nas przed utratą naszych pieniędzy.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.12.2021 16:23