110 rocznica urodzin Stanisława Zająca, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Stanisława Zająca. Urodził się 13 stycznia 1912 roku w Nowym Targu. Syn Jana i Bronisławy.
Był absolwentem nowotarskiego gimnazjum. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aresztowany i więziony w słynnej katowni Podhala - Palace.

Następnie osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Stanisław Zając został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków wraz z innymi osobami będącymi z Podhala.

"14 czerwca 1940 roku przywieziono do KL Auschwitz pierwszy transport, liczący 728 polskich więźniów politycznych, z więzienia w Tarnowie. Znaczną część tego transportu stanowili uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi, aresztowani w jesieni 1939 roku oraz w zimie i na wiosnę 1940 roku w różnych miejscowościach południowej Polski ( w okolicach Zakopanego, Nowego Targu, Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Bukowska, Sanoka, Baligrodu)."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtej chwili Stanisław Zając stał się numerem 237.
Zginął 3 lipca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.01.2022 16:23