Co ludzie sądzą o Podhale24? "Rzeczowe, obiektywne", "Puszczacie nieprawdziwe komentarze", "Nie sposób przejść obojętnie"

Dokładnie 15 lat temu ruszył portal Podhale24.pl. Na jubileusz przygotowaliśmy nową wersję strony - mamy nadzieję, że się spodoba, czekamy też na uwagi i spostrzeżenia pod jej adresem. Zapytaliśmy też naszych czytelników, przedstawicieli władz, różnych środowisk, co sądzą na nasz temat i czego nam życzą. Wiele odpowiedzi nas zaskoczyło.
- Doceniam Podhale24.pl za rzeczowość, bezstronność i za to, że nie naciąga informacji oraz nie nadinterpretowuje faktów - mówi starosta nowotarski Krzysztof Faber. - Jako portal regionalny jest dobrej jakości. Wiadomo, dziennikarze szukają też sensacji, żeby podbić oglądalność, ale rozumiem to, bo tak działają media. Dla mnie - i myślę, że dla mieszkańców również - to dobre źródło informacji.

Starosta ma uwagi do komentarzy. Jego zdaniem, redakcja powinna lepiej weryfikować to, co ludzie w nich piszą. - Komentarze są anonimowe, a moim zdaniem komentujący powinni brać odpowiedzialność za to, co piszą - dodaje.

Na anonimowość komentujących zwraca również uwagę wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. - Podhale24 jest bardzo cennym źródłem informacji dla mieszkańców. Jako mankament mogę tylko podać fakt możliwości komentowania anonimowo, gdzie bardzo często pojawiają się komentarze nieprawdziwe. Tego zjawiska nie obserwuje się w portalach, gdzie komentowanie jest możliwe po zalogowaniu się lub przez np. konto Facebook - podkreśla.

Grzegorz Luberda, przewodniczący Rady Miasta Nowy Targ, mówi, że śledzi Podhale24.pl od momentu powstania: - Portal podhale24.pl znam i korzystam od momentu jego powstania. Bardzo sobie cenie go za bieżące informację z Nowego Targu i całego regionu. Gratuluję 15 lat i życzę kolejnych pięknych jubileuszy - gratuluje.

Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec, podkreśla, że lokalna społeczność potrzebuje aktualnych i rzetelnych informacji. - Na takie można liczyć odwiedzając portal podhale24.pl - uważa. - Ze swojej strony dziękuję za Waszą niezależność i odwagę głoszenia prawdy, nie zawsze dla wszystkich wygodnej. Życzę, abyście się dalej rozwijali i jako medium lokalne nie ustawali w codziennej pracy na rzecz naszej małej ojczyzny.

Anna Dziubas, kierownik Galerii Sztuki Jatki w Nowym Targu podkreśla, że portal okazał się świetnym pomysłem i szybko zgromadził wielu czytelników: - Jak się już jest w tzw. „pewnym wieku” wszelkie jubileusze zaskakują – najbardziej własne, ale i te cudze. „Jak to – przecież dopiero co.” Jakie piętnaście lat. Okazuje się, że portal internetowy; Podhale24.pl właśnie tyle lat kończy. Wszelkie jubileusze skłaniają do refleksji – powodują, że oglądamy się za siebie i wspominamy.

- Kiedy portal powstawał, był jednym z pierwszych. Właściciel portalu miał świetny pomysł i błyskawicznie wcielił go w życie, gromadząc fachowców wokół idei. Informacje z Podhala szybko i sprawnie docierały do różnych miejsc na świecie. I tak portal stał się jednym z ulubionych, gdzie chętnie zagląda wielu odbiorców. Z tego co pamiętam, pamięć poparłam sprawdzeniem w archiwach galeryjnych – dosyć szybko – bo już w lutym 2008 do naszych patronów medialnych dołączyło. Podhale24.pl i od tego czasu zawiadamia co u nas. Można było też nieraz zobaczyć świetne zdjęcia Piotra Korczaka, Michała Adamowskiego i Szymona Pyzowskiego i przeczytać o wystawach teksty opracowane przez red. Sabinę Palkę. Dziękując za wieloletnią współpracę, życzę dobrych wieści do przekazywania i pięknych widoków - na przyszłość - dodaje Anna Dziubas.

Gratulacje z okazji jubileuszu przekazał nam także Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko": - Gratuluję tym bardziej, że zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo utrzymać się na rynku, tym bardziej lokalnym. Wymaga to dużego zaangażowania i cieszę się, że to na przestrzeni tych lat Wam się udaje. W ciągu tego okresu w moim przekonaniu staliście się jednym z najważniejszych mediów internetowych na obszarze Podhala. Każda osoba interesującą się tym co dzieje się na naszym terenie nie wyobraża sobie pewnie dnia bez sprawdzenia wiadomości, informacji m.in na Waszym portalu. W moim przypadku nie jest inaczej. Podobnie jak dla mieszkańców, również dla nas samorządowców stanowicie ważne źródło informacji - napisał do nas wójt i dodał: - Życzę dalszego rozwoju, tego aby nie brakowało tematów do opisywania. Chociaż znając specyfikę naszego miejsca, to Wam raczej nie grozi.
Dziękując za dotychczasową współpracę, życzę wielu zawodowych i osobistych sukcesów całej redakcji Podhale24, wszystkim dziennikarzom i pracownikom. Trzymajcie poziom w zakresie rzetelności i jakości zarówno samych działań, jak i informacji, które przekazujcie. Powodzenia w realizowaniu kolejnych zamierzeń związanych z rozwojem portalu. Z wyrazami szacunku dla tego co robicie, pozdrawiam.

Radny powiatowy Bartosz Leksander podkreśla, że dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać o roli, jaką odgrywa informacja w życiu współczesnych społeczeństw. - Elektroniczna rewolucja skutkująca powstaniem społeczeństwa informacyjnego stała się faktem. Portal Podhale24.pl aktywnie bierze udział w tym przedsięwzięciu, dostarczając informacje dla lokalnych społeczności, dla których podstawowym dobrem stał się szybki dostęp do wiadomości z regionu - mówi.

Wicewójt gminy Raba Wyżna Rafał Grygorowicz zwraca uwagę na fakt, że portal regionalny wspiera komunikację samorządu ze społeczeństwem, a swobodny dostęp do informacji jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. - Serdeczne gratulacje z okazji obchodzonego dziś 15-lecia serwisu informacyjnego podhale24.pl. Te minione 15 lat, to okres w którym Państwa serwis informacyjny trwale wpisał się w codzienność mieszkańców Podhala, zapewniając bezpośredni, szybki dostęp do rzetelnych informacji. Żyjemy w czasach, gdzie podstawą komunikacji jest Internet. Swobodny dostęp do informacji jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Serwis Podhale24.pl przez ostatnie lata bardzo często wspierał samorząd Raby Wyżnej w komunikacji ze społeczeństwem. Jak również w promocji naszej gminy publikując informacje o ważnych wydarzenia sportowych, kulturalnych, pozyskanych środkach pomocowych oraz realizowanych inwestycjach. Życzę Państwu kolejnych udanych lat i samych sukcesów w prowadzonej przez Państwa działalności - dodaje.

Gabriel Wolski, artysta malarz, grafik, społecznik, związany z MCK w Nowym Targu i NTvK, mówi, że każdy kto śledzi informacje z regionu w sieci, zna Podhale24: - Nie sposób przejść obojętnie w „sieci” obok portalu Podhale24, który pojawił się jak jeszcze gazety papierowe miały dużo mocniejsze przebicie niż obecnie. Od początku jak tylko ludzie zaangażowali się w życie portalu, który udostępnił możliwość komentowania szybko dostał wiatru w żagle. W pewnym sensie zastąpił też prężnie działające nowotarskie forum internetowe. Każdy kto śledzi informacje z regionu w sieci zna to miejsce. Ja najbardziej zapamiętałem słynne potyczki felietonowe Mariusza Jelonka i Macieja Jachymiaka. Było gorąco i kreatywnie.

Na konieczność ciągłego rozwoju zwraca uwagę Arnold Jakubczyk z Czarnego Dunajca. - Pamiętam początki portalu, strona była taka klasyczna i ciągle się zmieniało na coraz lepsze. Dzięki Podhale24 dowiedziałem się sporo, co się działo na Podhalu i Orawie. Pochwalam nowości: dzięki alertowi dowiadujemy się zwykle szybciej i wcześniej niż dziennikarze. Przydałby jeszcze nowy dział: mapa korków na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, podobna do Google Mapy. Myślę, że byłby to dobry pomysł, bo mieszkańcy i turyści często zaglądają do Podhale24, to również by zaglądali przy okazji do mapy korków, a także zdarzenia drogowe, jak remonty drogowe czy wypadki. Dział pogodowy też by przydałby się, ale potrzeba na to oddzielne, dokładne stacje, więc może za jakiś czas - sugeruje.

Asp. szt. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem uznał, że nasza współpraca jest bardzo dobra. - Nasze "strony" bardzo często uzupełniają się i dzięki temu ważne informacje docierają do bardzo wielu osób. Wasze strony oglądane są nawet daleko za granicą RP, co świadczy o niezwykłym zainteresowaniu opinii publicznej tym medium. Gratuluję rocznicy i życzę kolejnych sukcesów - napisał oficer prasowy.

Poproszony o opinię, Paweł Liszka, radny Miasta Nowy Targ napisał: "Gratuluję podjętej decyzji 15 lat temu o założeniu portalu internetowego Podhale24.pl, który zajmuje się tematami ważnymi dla lokalnej społeczności. Myślę, że jest jednym z głównych źródeł informacji dla naszych Mieszkańców. Taka okrągła rocznica skłania ku refleksjom nad tym co było i składaniu życzeń na przyszłość. Złożę zatem życzenia, które mam nadzieję, skłonią również odpowiednie osoby do refleksji. Tak, więc, życzę dalszych sukcesów w działalności, umiejętności zachowania apolityczności i tej ogólnopolskiej, ale przede wszystkim tej lokalnej. Życzę obiektywizmu i nieuzależniania się od władzy. Myślę, że przy tej okazji warto również przypomnieć wszystkim komentującym, że nikt w sieci nie jest anonimowy, a każdej osobie, o której piszą komentarz należy się szacunek i poszanowanie prywatności, Natomiast od moderatorów oczekuje się równego traktowania wszystkich w zakresie przestrzegania regulaminu".

Agata Balcerowska Całka, z Teatru Witkacego w Zakopanem powiedziała: - Podhale 24.pl lokalny portal informacyjny, który bardzo skrupulatnie odnotowuje wydarzenia sportowe, kulturalne i społeczne. Duża dawka wiedzy o terenie całego Podhala, Spiszu i Orawy. Zawsze duża galeria zdjęć i aktualne zapowiedzi wydarzeń kulturalnych. Codzienny notatnik zdarzeń. Inspiracji i dobrych dziennikarzy oraz samych miłych tematów przez kolejne 15lat!!!!

Robert Koprowski, architekt, wiceprezes ANT Nowy Targ komentuje: - 15 lat minęło jak jeden dzień ;). W sieci internetowej można znaleźć różne treści, ale dla większości mieszkańców Nowego Targu jednym z punktów obowiązkowych i głównym miejscem zdobywania wiadomości na temat naszego miasta i regionu od dawien dawna jest portal Podhale24. Od dawna bo jak się okazuje mija właśnie 15 lat istnienia tego internetowego medium. Jednym się podoba, a innym mniej, są tacy którzy czytają nagłówki i tacy których interesują jedynie kontrowersyjne komentarze pod artykułami. Ale niech pierwszy rzuci monitorem ten kto choć raz na jakiś czas nie zagląda tu aby sprawdzić co się dzieje w naszym kochanym "grajdołku". Portal Podhale24 towarzyszy mi odkąd pamiętam i mimo, że często brakuje mi w nim treści prawdziwie pisanych, publicystycznych i przesłaniem to nie mam wątpliwości, że spełnia on swoją rolę jako medium codziennych wiadomości. Życzę pomyślności i rozwoju portalu tak aby każdy z mieszkańców mógł zaglądać tam z satysfakcją.

Marcin Kudasik, regionalista, organizator imprez kulturalnych, reżyser, scenarzysta, kierownik zespołu regionalnego „Śwarni” mówi krótko: - Podhale24? Nie kojarzę. A co to za strona?

- Portal podhale24.pl był pierwszym tego typu medium, który wpisał się swoimi działaniami w potrzebę dostępu mieszkańców miasta Nowy Targ i Podhala do dostępu do dużej „garści” informacji, poruszających szeroką tematykę od relacji „na żywo” po bardziej odległe „co gdzie i kiedy”. Nie goni się tu za sensacją „za wszelką cenę” tylko kładzie się nacisk na szerszego odbiorcę aby każdy mógł znaleźć „coś dla siebie” - zauważa Krzysztof Batkiewicz z Nowego Targu.

Jakub Dyrcz, organizator Memoriału Grzegorza Wesołowskiego. a aktualnie vice wójt gminy Lipnica Wielka wspomina: "Z podhale24 współpracujemy od 13 lat przy okazji organizacji Memoriału Grzegorza Wesołowskiego, jak również organizacji innych wydarzeń. Zawsze chętni i gotowi do pomocy. Stworzony przez nich przekaz zawsze trafia do szerokiego grona odbiorców zachowując najwyższe standardy rzetelności. Co ważne nigdy nie usłyszałem od nich słowa: Nie. Zawsze, chociaż na chwile pojawiają się na miejscu. Oby tak dalej! Życzę kolejnych 15 lat, a nawet więcej :)"

Tomasz Dziurdzik, Tauron Podhale Nowy Targ: - Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania kierujemy do jednego z Naszych czołowych partnerów – firmy Podhale24 z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia. Z okazji tego wspaniałego jubileuszu pragniemy serdecznie podziękować za dotychczasową, owocną współpracę oraz życzyć dalszych sukcesów w dążeniu do wyznaczonych celów. Ponadto mamy nadzieję, że nasze stosunki przez kolejne lata będą układały się tak pomyślnie i w miłej atmosferze jak do tej pory. Niech 15 – letnia rocznica działalności stanowi dla Państwa źródło siły i inspiracji do dalszego funkcjonowania z wyrazami szacunku zarząd, sztab szkoleniowy jak również cała drużyna Tauron Podhale Nowy Targ w roku jubileuszowym 90 lecia powstania KS Podhale

Tadeusz Watycha, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu przekazał nam życzenia: "Wszystkiego co najlepsze, dużej oglądalności, moc reklamodawców, potrojenia zasięgu i liczby odwiedzających strony internetowe szanownego jubilata, z okazji 15 urodzin dla portalu podhale24.pl życzy Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu."

Dr Katarzyna Ceklarz, regionalistka, autorka publikacji naukowych o góralach, wykładowca PPUZ w Nowym Targu napisała: "15 lat Portalu to również 15 lat internetowej kroniki regionalnych wydarzeń. Nierzadko jest on jedynym źródłem informacji o wydarzeniach ważnych (i tych mniej ważnych) jeszcze nie ujętych w naukowych opracowaniach, a już niknących w mgle przeszłości. Redakcji pogratulować można konsekwencji w systematycznym dokumentowaniu podhalańskich spraw."

Józef Szałwia, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem: - Z okazji 15 rocznicy powstania portalu podhale24. Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, życzy dla wszystkich pracowników sukcesów w życiu zawodowym i rodzinnym oraz dalszej współpracy na kolejne lata.

Iwona Gal, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach: - Całej redakcji Podhale24 życzymy wielu ciekawych tematów i niespożytych pokładów energii do dalszej pracy a przede wszystkim wytrwania i kolejnych jubileuszy!

Miłe słowo dostaliśmy także od podkom. Doroty Garbaczz komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu: - Serdeczne gratulacje! Życzę kolejnych wielu lat współpracy.

Poproszona o opinię, Anna Jagoda Mrożek, artystka, animatorka kultury, twórczyni filmów animowanych napisała: "Portal podhale24 to miejsce, które od 15 lat dostarcza nam wielu informacji z przeróżnych dziedzin. Wiele razy miałam przyjemność dzielić się swoimi zawodowymi sukcesami z mieszkańcami Nowego Targu właśnie dzięki informacjom zamieszczanym na podhale24 o wystawach, wernisażach czy konkursach. Dziś z okazji 15 urodzin, chciałam złożyć życzenia wszystkim osobom, których praca i zamiłowanie składa się na całokształt i wygląd portalu".

Wydział Kultury, Sportu i Promocji nowotarskiego Urzędu Miasta zareagował tak: "Z okazji Jubileuszu 15-lecia istnienia portalu informacyjnego podhale24.pl życzymy całej redakcji oraz czytelnikom wszelkiej pomyślności oraz powodzenia w realizacji zamierzonych planów. Dziękujemy za dotychczasową współpracę."

- Zdaje się, że od zawsze współpracuję z portalem informacyjnym Podhale24. Można z przymrużeniem oka powiedzieć, że tworzy on swoisty "Rajski Świat" naszego regionu. Rozmowy, a czasem negocjacje z szefem tej platformy są prowadzone zawsze z uśmiechem i na "wysokim poziomie". Wydarzenia organizowane przez Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej zawsze z chęcią obejmowane są patronatem medialnym przez Podhale24. Zatem Jubilatom życzę 100 lat! - napisał do nas Bartłomiej Koszarek, dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego.

A Grupa Otwórz oczy, patrz pisze tak: "15 lat, dużo czy mało? Patrząc z perspektywy naszej działalności to już prawdziwy kawał historii. Historii, która co ważne dzieje się tutaj na Podhalu. Wiemy z własnego doświadczenia, że informacje docierają do wielu ludzi i to nie tylko mieszkańców, ale również za granicami Polski. To dzięki portalowi udaje się nam docierać do zdjęć, świadków i relacji. Dobrze, że jesteście!"

- Wasza praca jest jak związek Redakcji z czytelnikiem, więc dniu świętowania 15-urodzin bądźcie jak Kryształ który patronuje temu jubileuszowi - przejrzyści i trwali. Zdrowia , pomysłów i wytrwałości na dalsze lata. Dziękując za współpracę - mówi Wojtek Groń, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

- Podhale24.pl jest ważnym portalem informacyjnym dla mieszkańców naszego regionu, w którym można znaleźć ciekawe i istotne wiadomości (zawsze na czasie) dotyczące polityki, ekonomii, życia mieszkanców, a co najważniejsze (z mojego punktu widzenia:) kultury materialnej i duchowej oraz dziejów naszej małej ojczyzny. Ta różnorodność podejmowanych przez Redakcję tematów (czasem trudnych lecz istotnych w wymiarze społecznym) sprawia, że portal od piętnastu lat jest jednym z najważniejszych źródeł dobrej, rzetelnej informacji. Wielkie gratulacje. Życzę kolejnych piętnastu lat sukcesów - dodaje Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

A Wy co myślicie o Podhale24.pl?

PS: Na dole strony głównej uruchomiliśmy dział "Podhale24.pl - 15 lat temu!". To powrót do przeszłości. Będziemy w nim codziennie publikować te informacje, które publikowaliśmy na naszym portalu dokładnie 15 lat temu. Warto sobie przypomnieć, jakimi sprawami wtedy żyliśmy.

r, s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.01.2022 19:30