"Otwórz oczy, patrz!". Skocznia narciarska w rejonie Długiej Polany? (film)

"Nowy Targ. Miasto, którego historia potrafi zaskoczyć. Miasto, w którym żyją ludzie mający do opowiedzenia bardzo ciekawe historie. Jedna z takich historii rozpoczęła się przez przypadek, a w zasadzie rozpoczynała się na dwa razy. Za pierwszym razem nie podjęliśmy tematu. Za drugim już wyjścia nie mieliśmy" - piszą członkowie grupy "Otwórz oczy, patrz".
Nowy Targ był kiedyś liczącym się ośrodkiem narciarskim w Polsce. Były sekcje skoczków, biegaczy, alpejczyków – usłyszałem jakiś czas temu od mojego rozmówcy. Były skocznie w Robowie, sukcesy. Może byście zrobili o tym film.
Temat dojrzewał przez kilka miesięcy, aż zupełnie niespodziewanie wrócił za sprawą Muzeum Drukarstwa, gdzie w zasobach cyfrowych zobaczyłem kapitalną mapę Nowego Targu.

Plan powstał najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1936 a 1939. Został na nim zaznaczony między innymi Pensjonat Wysokogórskiej Szkoły Rolniczej. Sama szkoła została oddana do użytku w 1935 roku. Datę końcową według mnie jest rok 1939, kiedy to rozpoczęła się II wojna światowa i nie sądzę, żeby drukowanie turystycznych mapek w czasie wojny miało jakikolwiek sens.

Bo to jest turystyczna mapa Nowego Targu. Zostały na niej zaznaczone najistotniejsze miejsca z punktu widzenia obsługi ruchu turystycznego.

Oprócz wspomnianego już pensjonatu plan zawiera lokalizacje m. in. plaży nad Dunajcem, szlak w kierunku Turbacza i Starych Wierchów, restauracje i skocznie w Robowie.

Oraz pewną niespodziankę, czyli pozycję nr 10 – projektowaną skocznię narciarską o możliwości oddawania skoków na odległość 100 metrów.


zbiory Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu


Skocznia narciarska o gabarytach zakopiańskiej Krokwi w rejonie Długiej Polany?

Nigdy o takiej skoczni nie słyszałem. Pytałem ludzi, którzy zajmowali się przed laty narciarstwem w Nowym Targu (skoki, bieganie). Nikt z rozmówców nie potrafił mi w tej kwestii pomóc.

Bardzo pomocna okazała się książka autorstwa Marii Pawluśkiewicz „Kronika narciarstwa nowotarskiego 1910 - 2000” . Autorka zawarła w niej bardzo dokładne kalendarium wydarzeń związanych z narciarstwem na terenie Nowego Targu. Lata 30-te XX wieku to rozwój turystyki narciarskiej w Gorcach, ale również rozwój skoków narciarskich, narciarstwa alpejskiego czy biegów. Zawodnicy reprezentujący Nowy Targ odnosili wówczas znaczące sukcesy. Nowy Targ zaczął się stawać liczącym ośrodkiem szkoleniowym w dyscyplinach zimowych.

Czy to wówczas zapadła decyzja o budowie kolejnej skoczni?

Tego nie wiemy, ale jest wielce prawdopodobne, że skocznie narciarskie zlokalizowane w Robowie okazały się za małe. Nowy Targ zaczynał konkurować z Zakopanem, o czym świadczy liczba zawodów. Ale to już opowieść na inny odcinek.



Otwórz oczy, patrz!

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.01.2022 18:17