Objawy zapalenia korzonków - jak łagodzić ból (materiał partnera)

Zapalenie korzonków, inaczej zespół korzeniowy, to bardzo uporczywa dolegliwość. Uważa się je za zjawisko powszechne i jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Zapalenie korzonków może mieć różne lokalizacje, jednak zazwyczaj dotyczy okolicy lędźwiowej. Stan zapalny nerwów sprawia, że chory odczuwa silny ból, który można złagodzić jedynie ćwiczeniami i farmakoterapią.
Czym jest i jak się objawia zapalenie korzonków?
Zapalenie korzonków nazywane jest zespołem korzeniowym. To ucisk lub podrażnienie nerwów spowodowane rozwojem stanu zapalnego. Choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Z tego powodu jest uważana za zjawisko powszechne. Choć stan zapalny może być zlokalizowany w różnych miejscach, najczęściej rozwija się w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego i promieniuje. Jego cechą charakterystyczną jest ból, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Objawy korzonków to zresztą nie tylko dolegliwości bólowe. Jeśli ucisk na nerwy występuje w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, chory może mieć problemy z poruszaniem się. Odczuwa też mrowienie i drętwienie w kończynach. Wszystko to powoduje tak duży dyskomfort, że ma problemy z wykonaniem podstawowych czynności.
Skąd się bierze zapalenie korzonków?
Główną przyczyną zapalenia korzonków są zwyrodnienia. Dolegliwość może pojawić się też na skutek urazów mechanicznych, przeciążeń lub wad postawy. Bywa także rezultatem zaawansowanej dyskopatii oraz błędów żywieniowych. Z zapaleniem korzonków zmagają się także osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Zdarza się ponadto, że jest ono zwiastunem poważniejszej choroby, np. cukrzycy, półpaśca, a nawet nowotworu.
Jak złagodzić ból towarzyszący zapaleniu korzonków?
Nawracające zapalenie korzonków wymaga diagnostyki. Odkrycie przyczyny daje szansę, by zapobiec nawrotom. W tym czasie chory może łagodzić uporczywe objawy lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, np. ibuprofenem, naproksenem lub kwasem acetylosalicylowym, które zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie wolno ich nadużywać. Stosowane długotrwale i w dużych dawkach mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Diklofenak na przykład, będący jednym z silniejszych medykamentów przeciwbólowych, zaleca się przyjmować nie dłużej niż 5 dni. Niweluje on ból o średnim i silnym natężeniu.
Ból korzonków można złagodzić odpoczynkiem połączonym z lekkimi ćwiczeniami rozciągającymi lub specjalistyczną rehabilitacją. Jeśli pomimo starań i stosowania wszelkiego rodzaju środków, nie ustępuje on bądź nasila się, konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz może zlecić badania obrazowe, które ujawnią przyczynę wystąpienia tej dolegliwości. Skieruje przy tym na rehabilitację oraz przepisze odpowiednie, silniejsze farmaceutyki. Leki będzie można wykupić na podstawie recepty lekarskiej.

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.01.2022 17:20