Rozpoczyna się renowacja elewacji zabytkowej kamienicy (zdjęcia)

NOWY TARG. Trwające kilkanaście miesięcy starania o znalezienie wykonawcy prac przy odnowieniu fasady dawnego hotelu Herza - znalazły finał. Do przetargu wreszcie zgłosiła się firma, której zlecono wykonanie robót.
Jedyną ofertę zgłosiła Podhalańska Grupa Budowlana „ROBEX-BUD” Naprawa - Roberta Potoczaka z ceną realizacji zamówienia ponad 880 tysięcy zł.

Realizowana inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto dostało 50 tys. euro dofinansowania, czyli obecnie to około 245 tysięcy zł. na realizację mikroprojektu pn."Odnowa fasady dawnego hotelu Herza na historycznym szlaku z z Krakowa na Spisz i Węgry. Partnerem mikroprojektu po stronie słowackiej jest miasto Kieżmark.

Zlecone wykonawcy prace polegają m. in. na naprawie pokrycia dachowego i obróbek blacharskich, remoncie kominów wentylacyjnych, czyszczeniu i malowaniu pokrycia dachowego, montażu blaszanych rur spustowych, wykonaniu badań stratygraficznych elementów elewacji, remoncie elewacji z cokołem i balkonem oraz wymianie pasa witryn oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Na razie budynek z elewacją od strony ul. Sobieskiego i Rynku został odgrodzony. Prace mają się zakończyć do połowy czerwca br. Okres rękojmi i gwarancji na wykonane roboty budowlane i wbudowane materiały obejmuje 5 lat.

Dla przypomnienia: od lutego 2004 r. swoją siedzibę ma w tym budynku Ośrodek Współpracy Polsko−Słowackiej, Euroregion Tatry. Dwie połączone obecnie kamienice należały one do tutejszych rodów Herzów i Laurów. Mieściła się tam oberża, potem restauracja i hotel.

"W roku 1823 w czasie wyprawy w Tatry gościł tutaj ze swoim dworem Arcyksiążę Franciszek Karol, ojciec późniejszego cesarza Austro−Węgier Franciszka Józefa. W 1873 roku w zachowanej do dziś sali kominkowej spotkali się założyciele Galicyjskiego Towarzystwa Naukowego. Natomiast w roku 1904 rozpoczęło tu działalność CK Gimnazjum. W czasie I wojny światowej, w 1914 roku zjechała tutaj kwatera wojenna CK dworu panującego na czele z Arcyksięciem Leopoldem Salwatorem. Bywali tu również liczni politycy i artyści" - napisał w jednej z publikacji Antoni Nowak.

Po II wojnie światowej w budynku miał swoją siedzibę Powiatowy Dom Kultury, a od połowy lat 70−tych ubiegłego stulecia pomieszczenia zajmowało Muzeum Podhalańskie.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.03.2022 14:42