Komendant zakopiańskiej policji: "Społeczeństwo jest coraz bardziej roszczeniowe"

Wypadki, pijani za kierownicą, rozboje, kradzieże pojazdów i interwencje prewencyjne oraz domowe. Zakopiańska policja podsumowała rok.
- Społeczeństwo jest coraz bardziej roszczeniowe. Trochę anarchistycznie podchodzące do pewnych przepisów i obowiązków - zaznacza inspektor Piotr Dziekanowski, komendant KPP w Zakopanem. Zakopiańska policja otrzymała także duże wsparcie w postaci dodatkowych funkcjonariuszy, bez których ciężko byłoby obsłużyć wszystkie interwencje podczas największego ruchu turystycznego.

Rok 2021 dla podtatrzańskich policjantów nie należał do łatwych. Region obsługuje 190 funkcjonariuszy, ale na czas sezonu turystycznego komenda otrzymała wsparcie w postaci 832 funkcjonariuszy, którzy wykonali dodatkowo 2869 służb.

Podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, która odbyła się 10 marca komendant Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem przedstawił, jak wyglądał rok 2021 pod względem różnego rodzaju podejmowanych interwencji.

Najwięcej było interwencji tzw. prewencyjnych. W 2021 roku policjanci interweniowali aż 11271 razy. W porównaniu do 2020 roku zanotowano wzrost o 2872 interwencje. Wiele razy policja była wzywana także do interwencji domowych, jednak tu widać spadek. W 2021 roku policjanci byli wzywani do domowych interwencji 830 razy. W 2020 roku interwencji było aż 1052. Policyjne interwencje były związane także z osobami nieprzestrzegającymi reżimu sanitarnego.

- Jak tylko rozpoczął się ruch turystyczny, to rozpoczęły się interwencje. Bardzo często kończyły się skargami na działania policjantów. Społeczeństwo jest coraz bardziej roszczeniowe. Trochę anarchistycznie podchodzące do pewnych przepisów i obowiązków - zaznacza inspektor Piotr Dziekanowski, komendant KPP w Zakopanem.

Dlatego coraz częściej na mundurach tatrzańskich policjantów można zobaczyć zamontowaną kamerę, która umożliwi ocenić, czy zażalenia składane przez osoby względem których policjanci podjęli interwencję były zasadne.

W podawanych przez komendanta statystykach widać także znaczący wzrost kradzieży oraz uszkodzeń mienia. W 2020 roku policja odnotowała 133 kradzieże, a w ubiegłym roku było ich już 182. Ponad dwukrotnie wzrosła ilość zgłoszonych uszkodzeń mienia. W 2020 roku zakopiańska policja odnotowała 51 takich przypadków, a w 2021 roku było ich już 113.

- Związane jest to z niewłaściwym parkowaniem i odwetami za nie mieszkańców. W sposób złośliwy często przerysowują samochody - informował o zdarzających się przypadkach Piotr Dziekanowski.

Na terenie powiatu tatrzańskiego zdarzały się także kradzieże samochodów. Łupem złodziei padały luksusowe pojazdy, zazwyczaj duże vany. Jeden z takich pojazdów został skradziony posłowi z Zakopanego. Policjantom udało się namierzyć dwie szajki działające na terenie powiatu.

- Nasz teren penetrują grupy przestępcze głównie z Trójmiasta i Warszawy. Udało nam się ustalić grupę dokonującą kradzieży Volkswagenów T6 - informuje Piotr Dziekanowski. - Sprawcy działali w taki sposób, że przyjeżdżali całymi rodzinami do lepszych hoteli na terenie Zakopanego i w godzinach nocnych sprawdzali gdzie takie pojazdy się znajdują. Następnej nocy samochody te kradli. Przemieszczali je do Krakowa i okolic. Sprawcy zostali zatrzymani i pociągnięci do odpowiedzialności - dodaje.

Na drogach nie zabrakło także kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. Policja ujawniła 117 osób które w 2021 roku kierując pojazdem popełnili przestępstwo mając w organizmie powyżej 0,5 promila. W 2020 roku kierowców na podwójnym gazie było 128. Wzrosłą jednak ilość zatrzymanych przez policję osób, które popełniły wykroczenie, czyli w organizmie mieli między 0,2 – 0,5 promila. W 2020 roku kierowców takich było 25, a w 2021 już 43.

- Kierujących było mniej, ale też w okresie Covidu zmniejszyła się ilość badań przesiewowych - informuje komendant KPP w Zakopanem. Wzrost kierujących po użyciu alkoholu komendant tłumaczy surowszymi karami. - Tu nastąpił wzrost w tym roku. Może to też świadomość surowszych kar. Ludzie piją, ale mniej. Nie są to osoby nietrzeźwe, a po użyciu alkoholu - zaznacza Piotr Dziekanowski. W 2021 roku policja przeprowadziła aż 3095 badań na zawartość alkoholu.

Zatrzymanych zostało także 16 osób, które w 2021 roku prowadziły samochód na terenie powiatu tatrzańskiego pod wpływem środków odurzających.

Na podtatrzańskich drogach w 2021 roku doszło do 722 wypadków i kolizji, w których ucierpiały 84 osoby, a pięć poniosło śmierć.

- Widać, że ludzie jeżdżą ostrożniej. Jest to związane z wyższymi karami. Mandat zaczynamy od ponad 1000 zł. Jak są jakieś większe obrażenia to kwot sięgają 1500 zł i więcej - zaznaczył zaznacza inspektor Piotr Dziekanowski, komendant KPP w Zakopanem.

ms/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 16.03.2022 10:57