Nowotarska akcja ochrony drzew

NOWY TARG. "Jako grupa Nowy Zielony Targ złożyliśmy wniosek o uznanie przepięknej, wiekowej jabłoni rosnącej na zielonym skwerku przy ul. Kopernika Pomnikiem Przyrody" - ogłosili członkowie grupy, która energicznie zabrała się za ochronę zieleni w Mieście.
W ub. miesiącu zaproponowała, by zaniedbane nowotarskie skwery obsadzić kwiatami i roślinami, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Wzorem są powstające w wielu miasta "ogrody społeczne". Wskazano osiem takich miejsc. Już wybrano dwa i będą one objęte opieką samych mieszkańców.

Teraz pojawił się pomysł prawnej ochrony jabłoni, rosnącej na terenie obok pawilonu handlowego przy ul. Kopernika.

"Jabłoń spełnia wszelkie niezbędne kryteria: wielkości - ponad 3 mety zsumowanych konarów na wysokości pierśnicy i 150 cm obwodu na wysokości pierśnicy w konarze głównym; wieku - potwierdzone minimum 30 lat, ale raczej znacznie więcej; znaczenia - niepodważalne walory estetyczne oraz dla wielu z nas wartość sentymentalna – jest trwałą i koronną ozdoba Zielonego Skwerku na ul. Kopernika (przy SDK), wiele osób ma związane z nią wspomnienia oraz poczucie, że jest bardzo ważnym elementem tego obszaru i jego główną ozdobą" - argumentują inicjatorzy.

Przypominają, że pomniki przyrody podlegają szczególnej ochronie. Zabronione jest ich niszczenie, uszkadzanie. "Nie wolno również w ich pobliżu wykonywać prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, uszkadzać i zanieczyszczać gleby, lub dokonywać zmian stosunków wodnych. Gdy pomnikowe drzewo choruje lub się starzeje, wówczas otacza się je szczególną troską. Poddaje się je leczeniu, zabiegom chirurgicznym, wzmacnia specjalnymi podporami itd. Nie może zostać wycięta, poddana niefachowej pielęgnacji. Z uwagi na uznanie jej pomnikowego charakteru będzie nadzorowana i fachowo pielęgnowana. „Drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.” Art. 40. - [Pomniki przyrody] - Ochrona przyrody. Dziennik Ustaw Dz.U.2021.1098 t.j."


Przygotowywany jest też wniosek o zmianę charakteru wspomnianego skweru. Obok budowana ma być nowa siedziba biblioteki publicznej. Oznacza to - oględnie mówiąc - przygotowanie terenu pod budowę obiektu wraz z drogą dojazdową i parkingiem. W praktyce - jakaś część drzew zostanie wycięta.

"Nie zgadzamy się na pozbawianie mieszkańców tego zielonego terenu, dewastację roślinności oraz ogałacanie miasta z najwyższym poziomem smogu w Europie z kolejnych ważnych zielonych płuc. Ty też się z tym nie zgadzasz? DziałajMY razem - by do tego nie dopuścić" - apelują członkowie grupy.

Do 29 kwietnia można zgłaszać uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Przygotowany został gotowy wniosek, zawierający sugestię zamiany terenu skwerku na Kopernika z obszaru Użyteczności Publicznej (UP) na ZP (Zieleń Urządzona). Zmiana ta pozwoli ocalić obecny skwerek, zatrzymać wycinkę i zabetonowanie.

Wnioski można wysłać, zanieść do Urzędu Miasta, lub zostawić w dwóch lokalach - Kawiarni Deja Vue przy ul. Długiej i Plama przy ul. Kościelnej. Będzie można je także zgłosić w trakcie zaplanowanej na wtorek 12 kwietnia - dyskusji publicznej, która rozpocznie się o godzinie 12.00 w sali obrad Urzędu Miasta.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 08.04.2022 09:48