Co robić z Ukraińcami? Powiat szuka im nowych miejsc na noclegi

ZAKOPANE. Ponad 5300 uchodźców z Ukrainy przebywa w powiecie tatrzańskim. Radni powiatowi rozmawiali o pomocy, jaka była udzielana uchodźcom z Ukrainy na terenie powiatu tatrzańskiego oraz jaka pomoc jest nadal kontynuowana.
Zakwaterowanie, wyżywienie, kontynuacja nauki w szkołach, magazyn pomocy i pomoc finansowa dla osób udostępniających miejsca noclegowe, a także pomoc w relokacji, w przypadku konieczności opuszczenia miejsca pobytu - to tylko niektóre z form.

Blisko 40 osób z tatrzańskiego Starostwa Powiatowego zgłosiło się do pracy przy powiatowym magazynie z darami dla Ukrainy. Pracownicy starostwa, a także wolontariusze przyjmowali, segregowali i pakowali do wysyłki daty, które przekazywali darczyńcy indywidualni, a także które przewożone były z gminnych punktów zbiórek.

- W trakcie funkcjonowania magazynu pomogliśmy 550 rodzinom, które magazyn przyjął i zaopatrzył. Było to 1000 osób dorosłych i 1100 dzieci, które zostały zaopatrzone - informowała na sesji rady powiatu Katarzyna Hyc, naczelnik Wydziału Organizacyjnego.

Poza pomocą osobom, które przebywają na terenie powiatu tatrzańskiego pomoc była także pakowana i wysyłana na Ukrainę.

- W całym powiecie szacowaną liczbą zgłoszonych osób jest ok. 5300 uchodźców. To nie jest dokładna liczba, bo nie wszyscy zgłaszają przyjazd uchodźców, a także ich wyjazd - zaznacza Joanna Pietras, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

900 osób znajduje się w 22 obiektach zgłoszonych do bazy województwa. Naczelnik zaznacza także, że pojawiają się potrzeby relokacji części uchodźców ze względu na zobowiązania obiektów noclegowych, które już wcześniej wynajęły swoje obiekty.

- 114 osób relokowaliśmy z trzech obiektów - informuje Joanna Pietras. - Uchodźcy miejsce znaleźli w kolejnych dwóch obiektach. Przygotowywane są także kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć uchodźców w razie potrzeby relokacji. - 273 miejsca uruchomienie mają zostać w dwóch obiektach prywatnych i jednym należącym do Skarbu Państwa – informuje kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Największy z obiektów, które mają zostać uruchomione, to ośrodek Sywarne w Kościelisku. Obiekt należy do Polskich Kolei Państwowych i będzie mógł docelowo pomieścić ponad 200 osób.

ms/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.04.2022 15:00