Wójt Kościeliska: Nie jestem zwolennikiem zawieszenia ustawy antysmogowej

KOŚCIELISKO. - Terminy wynikające z ustawy Sejmiku województwa małopolskiego nie są możliwe do spełnienia, bo przypomnę - do końca roku mieszkańcy mają obowiązek wymienić wszystkie kotły pozaklasowe. Ale moim zdaniem nie jest rozwiązaniem zawieszenie tej ustawy - mówi Roman Krupa. Wójt Kościeliska dodaje, że wszystko "trzeba przemyśleć, bo dobrze jest, by termin jednak obowiązywał".
Już kilka samorządów zabrało głos w sprawie zbliżającego się terminu wejścia w życie tzw. ustawy antysmogowej. Mocny sygnał wypłynął m. in. z Szaflar, gdzie wójt Rafał Szkaradziński zaapelował wprost o przesunięcie wejścia w życie przepisów uchwały sejmiku. Zaproponowano, by "stare piece nie były usuwane i złomowane (co nakazuje uchwała antysmogowa), ale plombowane i dopuszczane do użytku w sytuacjach awaryjnych np. w czasie wojny czy przerw w dostawie prądu".

Wystąpienie dotyczące zmiany przepisów uchwały antysmogowej poparli obecni na konferencji parlamentarzyści Anna Paluch i Jan Hamerski, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, a wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka mówił o konieczności "dostosowanie tej uchwały do realiów" i jak przyznał "osobiście był sceptyczny wobec uchwały antysmogowej dla Małopolski", bowiem "nie widzi możliwości, żeby do końca tego roku wymienić wszystkie stare piece".

Edward Siarka, który kilka dni po tej konferencji w Szaflarach uczestniczył w sesji Rady Gminy w Czorsztynie - ponownie odniósł się do tej kwestii, mówiąc iż "uchwałę antysmogową trzeba zmienić". - Albo uchwała zostanie zmieniona, albo zostanie ona przepisem martwym. Nie da się z roku na rok odejść od starych pieców, to dłuższy proces. Ludzie nie są w stanie ponieść takich kosztów - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Tymczasem wójt Kościeliska Roman Krupa zapytany podczas cyklicznego spotkania z mieszkańcami w formie video-czatu o stanowisko w sprawie uchwały antysmogowej - przypomniał, że "decyzję podjęto i trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność za wytyczony kierunek".

- Przed kolejnym sezonem zimowym czekają nas trudne miesiące jeżeli chodzi o wymianę kotłów. Ale kierunek został wytyczony, a odpowiedzialna władza - również ta samorządowa - powinna się zastanowić jak wspomóc mieszkańców w realizacji zadań. Do tego moje stanowisko się sprowadza - wyjaśnia Roman Krupa.

- Zawiesić jest łatwo. Pytanie "co dalej". Nie jestem zwolennikiem zawieszenia ustawy antysmogowej. Proszę nie zapominać, że część mieszkańców piece wymieniła i dostosowała się do wymogów tej uchwały. Wszystko wskazuje na to, że my od 1 lipca uruchomimy na terenie naszego samorządu program pilotażowy, dotyczący mieszkańców, którzy w tym roku zdecydowali się na wymianę kotłów. Będziemy dotować tego rodzaju działalność - zapowiada samorządowiec.

s r,/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.05.2022 18:12