25-lecie parafii św. Jadwigi Królowej na nowotarskim Borze (zdjęcia)

NOWY TARG. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha wskazał w kazaniu postacie dwóch świętych kobiet - św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki Miasta oraz św. Jadwigi Królowej Polski - patronki parafii.
Arcybiskup przywołał postać św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jako młoda dziewczyna zachwycała urodą oraz starannym wykształceniem. W jej czasach doszło do krwawych prześladowań za panowania Dioklecjana. Katarzyna została pojmana, ale odmówiła złożenia hołdu pogańskim bóstwom. Męczennica okazała wielką Bożą mądrość w dyspucie z pogańskimi filozofami. Słowami pełnymi mocy mówiła o nadziei, przynoszonej przez Jezusa Chrystusa. Siła jej argumentacji i moc mądrości była tak wielka, że część pogan przyjęło chrześcijaństwo. Wzbudziło to wściekłość cesarza i skazał ją na męczeńską śmierć. Jej ciało spoczywa w klasztorze ufundowanym przez Justyniana. Św. Katarzyna jest patronką wielu profesji, m.in.: adwokatów, mówców, piekarzy, uczynnych, literatów. Chrystus modląc się za tych, którzy uwierzą apostołom, prosił także za tych, którzy dzięki swej świętości staną się wzorem dla innych.

Metropolita nawiązał do drugiej wyjątkowej postaci świętej kobiety, patronki parafii – św. Jadwigi. Jako młoda dziewczyna była świetnie przygotowana do sprawowania rządów, także ze względu na swą mądrość, opartą na mądrości Bożej. Wyszła za mąż za Władysława Jagiełłę, co dało szansę nawrócenia Litwy. Rezygnując z własnego szczęścia, Jadwiga zdecydowała, że ważniejsze jest szczęście wieczne jej poddanych. Rozumiała także, że Polska potrzebuje intelektualistów, którzy będą umiejętnie sprawować władzę oraz uczonych, którzy będą potrafili przekazywać innym prawdę o świecie. Z tego wynikała opieka, roztoczona nad Uniwersytetem Jagiellońskim. Królowa od początku wśród ludu była uważana za świętą. Ten tytuł zatwierdził na krakowskich Błoniach św. Jan Paweł II.

– Ilekroć będziecie tu przybywać, módlcie się za jej przyczyną, by jak najwięcej było ludzi, którzy z wiarą przyjmują Boże słowo i mają odwagę być znakiem sprzeciwu dla świata i swą świętością i przejmującym humanizmem pociągają innych do Chrystusa, otwierając bramy zbawienia – wskazał arcybiskup. Powiedział, że zaangażowanie parafian w budowę kościoła to piękny przykład wiary. Na zakończenie dodał, że bycie znakiem sprzeciwu dla świata to droga wytyczona przez samego Jezusa.

W trakcie uroczystości jubileuszowych dokonano poświęcenia organów piszczałkowych i odnowionego wnętrza świątyni. Arcybiskup pobłogosławił wizerunek Katarzyny Aleksandryjskiej.

We mszy św. jubileuszowej wzięły udział delegacje m. in. lokalnych organizacji, ale także kolejarzy, czy myśliwych - których proboszcz parafii ks. Henryk Paśko jest kapelanem. Po mszy - Jakub Galica, organista z Sanktuarium Św. Jana Pawła II - dał krótki koncert, a Rycerze Św. Jadwigi Królowej Polski - oddali 25 salw honorowych.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, s/ zdj. Szymon Pyzowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.06.2022 11:06