Stacja Edukacja, czyli bezpłatne prelekcje w Tatrach o Tatrach (zdjęcia)

Na Kasprowym Wierchu przewodnicy bezpłatnie opowiadają o Tatrach, bezpieczeństwie i historii kolejki na Kasprowy. - Widać bardzo duże zadowolenie po wysłuchaniu takiej prelekcji. Pojawia się też wiele pytań od turystów - mówi Sandra Strauchmann, jedna z przewodniczek, której z zaciekawieniem słuchają turyści.
Do końca września codziennie od godz. 9 rano do 15 po południu w trzech wyznaczonych miejscach na Kasprowym Wierchu znaleźć można ubranych na pomarańczowo przewodników Stacji Edukacja. Pierwszy z punktów znajduje się tuż przy wyjściu z górnej stacji Polskich Kolei Linowych na Kasprowym Wierchu. Kolejny na Suchej przełęczy, a najwyższy punkt z przewodnikami znajduje się na szczycie Kasprowego Wierchu obok stacji meteorologicznej.

- Pod obserwatorium meteorologicznym opowiadamy o bezpieczeństwie w Tatrach, o pogodzie i o tym jak się zachować oraz na co uważać. Przy stacji górnej PKL opowiadamy o historii kolejki, a także o regulaminie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na Suchej Przełęczy opowiadamy o zwierzętach jakie można spotkać w parku i o tatrzańskiej przyrodzie - zaznacza Sandra Strauchmann, jednak z przewodniczek Stacji Edukacji.

Prelekcje Stacji Edukacji bardzo przypadły do gustu turystom. Wiele osób zarówno tych, które na Kasprowy Wierch wjechały kolejką, jak również tych, którzy pieszo zdobyli szczyt z zaciekawieniem zatrzymuje się i przysłuchuje przekazywanym informacjom.

- Ludzie są bardzo zainteresowani. Czasem trzeba ich nakłonić do słuchania i wspomnieć, że są to darmowe prelekcje. Część osób się obawia, że może będzie trzeba za to zapłacić - mówi Sandra Strauchmann. - Widać bardzo duże zadowolenie po wysłuchaniu takiej prelekcji. To jest bardzo fajne, że turyści nie przyjeżdżają tu tylko chodzić i patrzeć, ale też chcą czegoś posłuchać i się więcej dowiedzieć. Pojawia się też wiele pytań, na które chętnie odpowiadamy - dodaje.

Prelekcji na Kasprowym Wierchu będzie można słuchać do końca września 2022 roku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.07.2022 15:23