Pieniński Park Narodowy zatrudnił... kozy

Kozy alpejskie, sprowadzone przez Pieniński Park Narodowy, mają chronić przed zarastaniem wzgórze zamkowe w Czorsztynie.
- W związku z zarastaniem krzewami m.in. leszczyną pospolitą, dereniem świdwą oraz wysokimi trawami jak np. rajgras wyniosły, murawa wymaga ochrony czynnej. Do tej pory zabiegi obejmowały, przeprowadzane co kilka lat, wycinanie krzewów. Od tego roku uzupełniono je o wypas kóz rasy karpackiej - informuje park. Tymczasem, jak przekonują przyrodnicy, murawa kserotermiczna na wzgórzu zamkowym Czorsztyn należy do najcenniejszych ekosystemów Pienińskiego Parku Narodowego. Rośnie tu m.in. pszonak pieniński - bardzo cennego i rzadkiego gatunku o znaczeniu europejskim.

- Wypas kóz przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków świetlnych, utrzymania mozaiki siedlisk oraz będzie sprzyjać cennym gatunkom murawowym poprzez: rozsiewanie w nawozie, wdeptywanie w podłoże przystosowanych do tego typu rozsiewania nasion oraz zgryzanie roślin niepożądanych - tłumaczą przedstawiciele PPN.oprac. r/ PPN

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.07.2022 15:45