Dziś ruszyły szczepienia przeciwko grypie. Dla kogo są bezpłatne?

Od 1 września w placówkach medycznych m.in. poradniach POZ oraz aptekach można przyjąć preparat chroniący przed grypą. W Małopolsce do wykonywania szczepień zgłosiło się już ponad 130 podmiotów.
Jak wskazują eksperci, szczepienia przeciwko grypie zmniejszają ryzyko zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i jej groźnymi powikłaniami. Optymalny moment, by skorzystać z takiej profilaktyki, to okres od września do grudnia. W naszym kraju szczyt zachorowań na grypę notuje się bowiem w pierwszym kwartale roku.

Od 1 września przeciwko grypie można zaszczepić się w wybranych placówkach medycznych i aptekach. By przyjąć preparat niezbędna jest recepta.

Dla kobiet w ciąży oraz seniorów po 75. roku życia szczepionka jest bezpłatna. Z częściową refundacją mogą ją kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych dla poszczególnych preparatów) m.in. dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia, osoby w wieku 18-65 lat narażone na ryzyko powikłań pogrypowych oraz seniorzy w wieku 65-74 lata. Decyzję o wysokości dopłaty podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciwko grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za kwalifikację do szczepienia oraz jego wykonanie.

Do tej pory do małopolskiego NFZ zgłosiło się ponad 130 podmiotów gotowych do realizacji szczepień przeciwko grypie. Ich pełna lista, na bieżąco aktualizowana, jest dostępna na stronie nfz-krakow.pl. Dorośli mogą wybrać dowolny punkt – np. jedną z wielu szczepiących aptek. Dzieci muszą przyjąć preparat w placówce medycznej. W ich przypadku kwalifikację przed szczepieniem wykonuje bowiem lekarz.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie, r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 01.09.2022 17:00